Connect with Us

All posts tagged "kine"

Life Style 13:20 - 5 Nentor, 2019

“Do të hapë rrugë të reja”/ Lëvizja e parë në 17 vite, Kina zbulon kurën ndaj Alzheimer

Sëmundja e Alzheimer, njihet si një nga sëmundjet më të vështira në botë per tu analizuar dhe për të gjetur kurën e duhur. Por së fundmi...

Teknologji 17:28 - 1 Maj, 2019

Huawei lë pas gjigantin Apple, më i shituri në Kinë

Marka e smartphonit “Huawei” ka parakaluar të gjitha pritshmëritë e shitjes në Kinë duke lënë pas edhe gjigantin Apple. Sipas një raporti nga kompania Canalys, tre...

Kuriozitete 16:10 - 4 Mars, 2019

Kina “sfidon” arkitekturën me një qiellgërvishtëse horizontale

Kina po tenton të sfidojë sërish rregullat e “arkitekturës” sepse ka nisur të ndërtojë një grataçelë në formë horizontale. Superstruktura arkitekturore prej 1.12 milionë metër katrorë...

Kuriozitete 20:15 - 24 Shkurt, 2019

Foto/Krijesë e çuditshme në Kinë: trup peshku dhe gojë krokodili

Një krijesë misterioze është parë në Kinë. Me trup peshku dhe me gojë krokodili, krijesa u pa në Parkun e Liqenit të Baiyunit, në Guangzhou. Kafsha...

Life Style 21:30 - 12 Janar, 2019

Një “XR” blihet 118 dollarë më lirë në Kinë, ja arsyeja që Apple” ul çmimet e “iPhone”-ve

Një sërë dyqanesh elektronike në Kinë i kanë ulur çmimet e “iPhone”-ve këtë javë, pasi “Apple” fajësoi nivelin e ulët të shitjeve të “smartphone”-ve në këtë...

Teknologji 23:18 - 23 Tetor, 2018

Kina rikthen anijen e famshme/ Nis ndërtimi i Titanic 2

Anija e famshme Titanic e cila u mbyt pas një goditjeje nga ajsbergu  në 15 prill të vitit 1912, do të ndërtohet sërish. Kompania “Line Blue”,...

Kuriozitete 22:45 - 19 Tetor, 2018

Kina ka në plan të krijojë hënën e vet personale sa hap e mbyll sytë

Shteti i Kinës po planifikon të krijojë një hënë artificiale që do të ndriçojë qiellin dhe do të jetë gati deri në vitin 2020. Qyteti Chengdu...

Kuriozitete 23:40 - 7 Prill, 2018

A e dini ku ndodhet rezerva më e madhe me ar në botë?

Shteti kinez ka zyrtarizuar zbulimin e depozitimin më të madh të arit në historinë moderne, pas gjetjes së gati 380 ton ari në një minierë. Sasia...

Kuriozitete 23:50 - 20 Shkurt, 2018

24-vjeçari vjedh gishtin e statujës 2000 vjeçare

Një 24-vjeçar ka vjedhur gishtin e një statuje rreth 2000 vjeçare, në një muze në Filadelfia. Majkëll Rohana, pasi bëri një foto me statujën e vjetër,...

Kuriozitete 22:15 - 6 Janar, 2018

Foto/ Kina hap dyert për festivalin e akullit

Harbin, qyteti i bukur i Kinës hap dyert për vizitorët nga e gjithë bota. Ditën e premte nisi festivali ndërkombëtar i borës dhe akullit. Nën tematikën...

Fashion 00:45 - 21 Nentor, 2017

Bella Hadid djeg sfilatën e Victoria’s Secret Fashion Show në Shanghai

Shfaqja e Victoria’s Secret ka qenë e mbushur me polemika këtë vit, mes raportimeve se disa modeleve u është  mohuar hyrja në Kinë, si  dhe me...

Kuriozitete 23:10 - 20 Nentor, 2017

Foto/ Qendra tregtare ka menduar dhe për burrat që presin gratë teksa bëjnë shopping

Për të gjithë ju burra, të dashur që lodheni nga pritjet e gjata në qendrat tregtare, pasi e dashura juaj nuk po gjen veshjen e duhur…Kina...

Kryesore Show Biz 21:26 - 18 Nentor, 2017

Kishte pranifikuar koncert në Kinë, por ata e dënojnë! / Mësoni për kë këngëtare bëhet fjalë

Kemi dëgjuar shpeshherë për ndalimet që i janë bërë Rihanna-s, Lady Gaga-s, Beyonce-s, në vende të ndryshme dhe në Kinë, por këtë herë ka qenë Katy...

Kuriozitete 23:30 - 14 Nentor, 2017

Kina hap bibliotekën me 1.2 milionë libra/ Arkitektura është fantastike

Askujt nuk i pëlqen të shihet ndërsa po përpiqen të lexojnë një libër, por jemi të gatshëm të bëjmë një përjashtim nëse kjo do të thotë...

Fashion 23:10 - 30 Tetor, 2017

Modelja 14 vjeçare vdes pasi punoi për 12 orë në Kinë

Një adoleshente nga Russia ka vdekur pasi modeloi për 12 orë në një shfaqje mode në Kinë. Vlada Dzyuba, 14 vjeçe, ra përtokë sapo mbaroi sfiladën...