Connect with Us

All posts tagged "kompjuter"

Life Style 15:24 - 16 Maj, 2019

Frika e një virusi global/ Kompania përditëson Windows-in e vjetër

Frika e një shpërthimi masiv global të virusit kompjuterik ka bërë që Microsoft të lëshojë përditësime të sigurisë për versionet shumë të vjetra të softuerit të...

Teknologji 13:42 - 2 Maj, 2019

Laptopët më të mirë të vitit 2019/ Risitë në ndërtimin e tyre

Në ditët e sotme është pothuajse aq e rrallë për të gjetur një kompjuter portativ me një prekje si celulari. Por për shkak se ekranet me...

Life Style 12:25 - 30 Mars, 2019

Teknologjia avancon/Do të shpiket kompjuteri që parashikon vdekjen e njeriut

Shkencëtarët nga Universiteti i Nottingham-it besojnë se tashmë kompjuterat mund të parashikojnë vdekjen e parakohshme me 95 për qind saktësi. Ata kanë deklaruar se së shpejti...

Life Style 14:10 - 22 Tetor, 2018

“Paguaj ose do të …”, ky është email-i që nuk duhet ta hapni për asnjë arsye

Një seri kërcënimesh të marra online po i çon njerëzit që të kryejnë vetëvrasje. Fillimisht mesazhi, që vjen në postën tuaj elektronike, duket i parrezikshëm –...

Kuriozitete 23:15 - 1 Janar, 2018

Kompjuteri juaj nuk punon siç duhet?/ Mënyrat për ta kuptuar nëse po ju ndodh një sulm kibernetik

Sulmet kibernetike ndodhin shumë shpesh, dhe të gjithë janë të shqetësuar për sigurinë e të dhënave të tyre. Për të parandaluar vjedhjen e fjalëkalimeve dhe të dhënave...

Kuriozitete 22:50 - 25 Nentor, 2017

Kompjuterat po përdorin inteligjencën artificiale për të gjetur vipat që nuk kanë ekzistuar

Një program është zhvilluar për të krijuar fytyra të rreme të famshmish që mund të merrnin miliona duke qënë pjesë e industrisë së filmave.  Studiuesit e...

Kuriozitete 22:40 - 2 Tetor, 2017

Foto/ 10 gjërat që bëni të cilat e vrasin kompjuterin tuaj

Laptopi dhe kompjuteri janë mjetet më të përdorshme për të punuar nga të gjithë ne në ditët e sotme. Është diçka që të gjithë e shikojmë...

Kuriozitete 23:00 - 25 Shtator, 2017

Kompjuteri juaj nuk punon siç duhet?/ Mënyrat për ta kuptuar nëse po ju ndodh një sulm kibernetik

Sulmet kibernetike ndodhin shumë shpesh, dhe të gjithë janë të shqetësuar për sigurinë e të dhënave të tyre. Për të parandaluar vjedhjen e fjalëkalimeve dhe të dhënave...

Kuriozitete 13:30 - 20 Shtator, 2015

“Vret” kompjuterin se nuk i punonte

Policia amerikane në Kolorado ka njoftuar se një 37 vjeçar e ka bartur kompjuterin e tij deri në rrugë dhe më pas e ka gjuajtur me...

Teknologji 10:00 - 1 Gusht, 2015

Obama kërkon një kompjuter që imiton trurin

Presidenti amerikan Barack Obama ka firmosur një urdhër për krijimin e superkompjuterit të parë në botë. Pajisja do të jetë 30 herë më e shpejtë se...

Life Style 11:00 - 8 Qershor, 2015

Si t`i mbrojmë fëmijët nga qëndrimi i tepërt në kompjuter

  Që t`i mbrojmë fëmijët nga qëndrimi i gjatë dhe i pa nevojshëm në kompjuter, shfletimi i ueb faqeve të cilat nuk janë në interes për...

Teknologji 10:45 - 2 Qershor, 2015

Hedh kompjuterin që kushton 200 mijë dollarë

Një qendër riciklimi në Silicon Valley është duke kërkuar për një grua e cila ka hedhur një kompjuter Apple, prodhuar në vitin 1976, që vlen 200...

Teknologji 11:15 - 22 Maj, 2015

Viber në kompjuter

Viber,aplikacioni i populluar për mesazhe e video, duket se tashmë do të jetë në dispozicion dhe për kompjuterat, që operojnë me sistemin operativ Chrome OS. Mjafton që...

Teknologji 19:15 - 11 Maj, 2015

3 riparime të kompjuterit tuaj

Kompjuterët mund tu duken pajisje që shkaktojnë konfuzion, të frikshëm nganjëherë, por në të vërtetë nuk duhet të jenë. Sidomos në disa raste riparimi kur bëhet...

Teknologji 08:50 - 9 Prill, 2015

Facebook lançon versionin e Messenger për kompjuter

Tashmë ka një version të Facebook Messenger për desktop (kompjuter), një aplikacion që është i pavarur nga ai ë smartfonin tuaj. Pas polemikave që bëheshin për “divorcn”...