Connect with Us

All posts tagged "konsum"

Life Style 15:27 - 12 Nentor, 2019

Konsumi i ujit të rëndë ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës

Efektet e veçanta kurative, Raporti i OBSH: Konsumimi i ujit të rëndë ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës Për të minimizuar rrezikun e sëmundjes së zemrës,...

Life Style 11:34 - 20 Tetor, 2019

Harroni gjithçka çfarë dini/Ja çfarë ushqimesh duhet të konsumojmë në vjeshtë

Stina e vjeshtës duket se nuk do të mbarojë dhe ashtu si zgjedhja e veshjet tona ndryshon me stinët, kështu duhet edhe dieta jonë. Pse? Për...

Kuriozitete 13:40 - 19 Gusht, 2019

“Ishte shumë speciale”/ Njihuni me çiftin që konsumon tortën e dasmës prej 50 vitesh

Çifti David dhe Anne Cowburn i kanë “shokuar” të gjithë me veprimin e tyre. Në vend që ta ruanin tortën e dasmës për një vit, ata...

Life Style 14:25 - 4 Gusht, 2019

Temperatura të nxehta dhe lodhje/ Ja çfarë duhet të konsumoni nëse jeni shtatzënë në këtë stinë

Nëse jeni shtatzënë, ideja e një vere të mbushur me ushqime zgare me siguri që ju bën të djersiteni. Epo, ka një lajm të mirë për...

Life Style 21:22 - 29 Qershor, 2019

Pastron gjakun dhe ndihmon me tretjen/ Ky perim nuk duhet të mungojë në asnjë vakt tuajin

Panxhari është një nga perimet që është quajtur si një “superushqim” nga shumë profesionistë të shëndetit, që i inkurajojnë njerëz me profesione të ndryshme të konsumojnë...

Life Style 11:53 - 28 Qershor, 2019

Çfarë duhet të konsumoni këto ditë të nxehta vere? Zbuloni “listën” e ushqimeve që duhet të konsumoni

Në këto ditë me temperatura të papërballueshme ku i vetmi “shpëtim” është kondicioneri, duhet edhe të konsumojmë ushqimet e duhura të sezonit të verës dhe të...

melci
Life Style 13:53 - 1 Qershor, 2019

Çfarë duhet të konsumoni për të pasur një mëlçi të shëndetshme

Mëlçia është një organ thelbësor që kryen shumë procese metabolike në trup. Për shkak të rëndësisë së saj është e domosdoshme që mëlçia të jetë “në...

Life Style 20:22 - 11 Maj, 2019

“Mbret i tryezës”/ Rastet kur nuk duhet ta konsumoni vajin e ullirit

Vaji i ullirit përmban shumë vlera ushqyese si: fenole, sterile dhe acide yndyrore si acidi linolenik dhe palmitik, acidi oleik dhe yndyrna esenciale. Studimet e ndryshme...

Life Style 20:59 - 4 Maj, 2019

Të konsumosh makarona në darkë apo jo?/ Ja çfarë thonë studiuesit

Ushqimi është një nga dashuritë më të mëdha për çdo njeri por zgjedhja e tij duhet të jetë shumë e kujdesshme. Një nga ushqimet më të...

pije mengjes
Life Style 11:34 - 14 Mars, 2019

Tre arsye pse duhet të pini çdo ditë ujë me limon

1.Lehtëson trejten: Lëngu i limonit nxit mëlçinë të prodhojë sa më shumë lëng biliar, një acid shumë i rëndësishëm për procesin e trejtjes së ushqimeve. Sipas American...

sheqer eleminimi i sheqerit
Life Style 22:20 - 21 Shkurt, 2019

Ja se çfarë ndodh me ju kur nuk konsumoni më sheqer

Përmirësohet funksioni i aparatit tretës Sheqeri provokon ngadalësimin e metabolizmit. Duke ulur konsumin e sheqerit do të ndihmosh aparatin tretës që të funksionojë më mirë. Ekuilibrohet...

sasia e kripes qe duhet konsumuar per te shmangur semundjet kardiovaskulare
Life Style 23:40 - 20 Shkurt, 2019

Ja sa kripë duhet të konsumoni për të hequr qafe sëmundjet kardiovaskulare

Kripa e gjellës, ajo që përdorim më tepër përmban sodium. Kjo substancë në sasi tepër të shtuar mund të shkaktojë probleme kardiovaskulare duke përfshirë dhe hipertensionin....

birre
Life Style 21:20 - 19 Shkurt, 2019

 Ju sjellim disa arsye të vlefshme për të pirë birrë çdo ditë

Birra forcon kockat Shumë studime kanë treguar se birra përmban silikon natyral. Pra birra ndihmon në zhvillimin e kockave si dhe në forcimin e tyre. Në...

limon. dhimbje shpine
Kuriozitete 23:50 - 9 Shkurt, 2019

Ju themi pse, që sot e tutje, limonin duhet ta konsumoni të ngrirë

Limoni, lufton parazitët e brendshëm, ndihmon në normalizimin e presionit të gjakut si dhe është një antibacterial shumë i mirë. Limoni ndihmon jo vetëm në eleminimin...

uje ciste
Femra 14:40 - 7 Shkurt, 2019

Konsumimi i ujit parandalon dhe kuron kistet

Konfirmimi vjen nga një studim i kryer nga një ekip hulumtuesish ndërkombëtarë, të koordinuar nga Qendra Mjekësore Jugperëndimore e Teksasit në Dallas (USA). Studimi njëvjeçar përfshinte...