Connect with Us

All posts tagged "konsumim"

Shëndeti 15:09 - 25 Janar, 2020

Efekti magjik i arrave/ Përmirësojnë shëndetin e zorrëve dhe zemrës

Konsumimi i dy deri në tre kokrra arra në ditë ka ndikim të mirë në shëndetin e zemrës dhe të aparatit tretës. Arrat janë burime të...

Shëndeti 18:02 - 5 Janar, 2020

9 arsyet pse duhet të konsumoni gjalpin e kikirikut

Humbja e kileve të tepërta, parandalimi i kancerit të gjirit, pagjumësia. Për të gjitha këto probleme shëndetësore duhet të konsumoni gjalpin e kikirikut. Gjalpi i kikirikut...

Life Style 21:40 - 16 Gusht, 2019

Fruti që bën “mrekullinë”/ Zbuloni çfarë duhet të konsumoni për të ngadalësuar plakjen

Shumë njerëz po mundohen që të ngadalësojnë procesin e plakjes dhe të ndihen sa më të freskët dhe të rinuar në pamjen e tyre. Femrat këshillohen...

Life Style 22:00 - 6 Prill, 2019

Fasulet e zeza/Benefitet dhe të këqijat e konsumimit të tyre

Sipas Annessa Chumbley- t, konsulente ushqimore e specializuar, fasulet e zeza gëzojnë shumë më shumë antioksidantë se çdo lloj tjetër i fasules. Përfitimet shëndetësore të fasuleve...

Kuriozitete 15:25 - 27 Mars, 2019

Si arriti të mundë kancerin? 62 vjeçarja rrëfen se çfarë konsumoi duke u kthyer në super formë

62-vjeçarja, Eva Birath merret me bodybuilding dhe ka treguar sesi ajo ndodhet në super formormë pas dietës së re që ka nisur.Në prill të vitit 2017,...

Life Style 15:40 - 12 Mars, 2019

Çfarë ndodh me trupin tonë nëse konsumojmë shumë alkol?

Një studim i bërë me 18.000 të rritur, ka rezultuar që njerëzit të cilët pijnë herë pas herë një gotë verë apo birrë janë më pak...

vitamine c
Life Style 20:30 - 10 Mars, 2019

Çfarë duhet të konsumoni qe truri të “jetojë” sa më gjatë ?

Dietat me pak proteina dhe me konsum më të lartë të karbohidratesh mund të jenë çelësi i jetëgjatësisë, sidomos asaj të trurit, duke inkurajuar plakjen e...

Kryesore Show Biz 10:25 - 5 Shkurt, 2019

Nga konsumimi i drogërave, mëmësia te marrëdhënia me Stresin, Keisi Lushaj na tregoi këto 7 gjëra për veten

Ndonëse Stresi vazhdon të mbetet në qelitë e burgut, bashkëshortja e tij Keisi shpesh vendos të tregojë detaje për jetën e tyre. Nëpërmjet Instagram-it, ajo i...

Life Style 16:10 - 29 Janar, 2019

Kujdes! Ky frut nuk duhet konsumuar kurrësesi nëse je me ilaçe

Portokalli i kuq është një frut që përmban vitamina dhe potasium, por ai mund t’ju bëjë më shumë keq se sa mirë në rast se po...

karrote ngrenie
Life Style 15:10 - 21 Janar, 2019

Kjo është arsyeja e “frikshme” se përse nuk duhet të konsumoni shumë karrota gjatë një dite

Nëse do të konsumoni shumë karrota, lëkura juaj mund të marrë ngjyrë portokalli. E vështirë për t’u besuar, por sipas Universiteti të Kalifornisë Santa Barbara, kjo gjë...

Kuriozitete 20:00 - 28 Dhjetor, 2018

Mos! Konsumimi i këtyre 6 ushqimeve po na shkatërron lëkurën pa e kuptuar

Ushqimet janë një burim i domosdoshëm i mbijetesës së njerëzve, megjithatë shpesh rezultojnë edhe të dëmshëm për lëkurën. Disa ushqime arrijnë të prishin balancat e hormoneve...

Life Style 20:00 - 22 Dhjetor, 2018

Këto janë 12 ushqimet që duhen konsumuar kur stomaku është shumë i fryrë

Ndjeheni të fryrë?  Na ndodh të gjithëve, mos u shqetësoni… Është një ndjesi e tmerrshme, por ekzistojnë dy lloje të ndryshme fryrjesh: fryrje e gazit dhe...

Life Style 20:00 - 21 Dhjetor, 2018

10 superushqimet më energjike që mund të konsumojmë janë këto

Ushqimi që hamë luan një rol të rëndësishëm në nivelet e përditshme të energjisë fizike. A e dini se produktet me shumë kalori dhe yndyrë ju...

Kuriozitete 13:53 - 17 Dhjetor, 2018

“Vrasës i heshtur”, ky është rreziku që ju kanoset nga konsumimi i pijeve energjike

Ekspertët kanë lëshuar paralajmërimin se pijet energjike, që në përbërjen e tyre kanë doza kafeine, mund të jenë përgjegjëse për diagnozat e aritmisë, një nga “vrasësit”...

Life Style 12:53 - 8 Dhjetor, 2018

Kujdes! Para se të konsumoni sërish banane duhet të dini këto 6 fakte për to

Pyesni këdo që t’ju thotë një frut të çuditshëm  dhe do t’ju thonë bananet dhe kjo bazohet vetëm tek fakti që janë të verdha dhe shumë...