Connect with Us

All posts tagged "kujtese"

shenja horoskopi sherr
Kuriozitete 12:40 - 1 Shtator, 2019

“Kanë një kujtesë të tmerrshme”/ Studimi “habit” meshkujt, ja përse debatet me femrat janë të kota

Detajet janë ato që bëjnë diferencën. Dhe së fundmi një studim ka treguar se sipas sondazheve , kur vjen puna tek mbajtja mend e detajeve të...

pasojat e fshehta te pagjumesise
Blog 11:00 - 21 Gusht, 2019

Studimi/Një gjumë i keq natën, dëmton rëndë kujtesën dhe gjendjen emocionale

Filozofi i Mesjetës, Toma Akuini shkroi dikur se “pikëllimi mund të lehtësohet nga një gjumë i mire”. Sot shkencëtarët po konstatojnë, se ai nuk ishte shumë...

Life Style 14:24 - 20 Qershor, 2019

Nga dhimbjet mensturale tek kujtesa/ Zbuloni benefitet e sherebelës

Sherebela është një bimë e përdorur prej shekujsh si në gatim ashtu edhe në mjekësinë tradicionale. E pasur me ushqyes dhe veti terapeutike, ajo mund të...

histori te amnezise
Kuriozitete 20:00 - 2 Prill, 2019

Mos më harro!/ Histori të humbjes së kujtesës që kanë shkundur botën

Humbja totale apo e pjesshme e kujtesës është një temë që prej kohësh ka frymëzuar shkrimtarët dhe skencaristët për të krijuar apo për të  sjellë në...

keshilla per te parandaluar alzhaimerin
Life Style 22:40 - 24 Shkurt, 2019

 Të sfidosh Alazhaimerin/ Tre këshilla që do t’ju shpëtojnë kujtesën

Mbaj gjithnjë mendjen aktive Nuk ka rëndësi nëse e përdor trurin për të mësuar një gjuhë të huaj, apo për të zgjidhur fjalëkryqe, ajo që është...

Kryesore Show Biz 14:10 - 20 Shkurt, 2019

I mbani mend Lupçen dhe Katerinën? Ja çfarë ka ndodhur me ta

Me siguri të gjithë e mbani mend çiftin Katerina dhe Lupçe nga “Big Brother 9”, spektakël nga i cili u bënë të famshëm. Ka kaluar 2...

alzhaimer
Kuriozitete 11:59 - 7 Shkurt, 2019

Hormoni i prodhuar gjatë gjimnastikës u rikthen kujtesën personave që vuajnë nga Alzheimer

Ne kemi lajm të mirë për të gjithë ata që vuajnë nga efektet e kësaj sëmundjeje: shkencëtarët brazilianë në Universitetin Federal të Rio de Janeiro, përmes...

Kuriozitete 16:40 - 6 Shkurt, 2019

Si po na e shtrembërojnë fotografitë kujtesën dhe imazhin për veten

Për shumë njerëz, bërja e qindra, në mos mijëra fotografive, është një pjesë e rëndësishme e jetës. Ata dokumentojnë çdo detaj, dhe e postojnë atë në...

Kuriozitete 13:53 - 16 Nentor, 2018

Kujtesë e dobët? Studiuesit tregojnë zgjidhjen që ju duhet

Edhe pse truri i njeriut peshon gati 1 kilogramë e gjysmë dhe është pak a shumë sa një portokall i madh, ai ka rreth 100 miliardë...

Kuriozitete 19:00 - 8 Shkurt, 2018

Deri sa mund të regjistrojë truri i njeriut?

Ndryshe nga kamera dixhitale me kartë memorizuese e cila mund të tejmbushet dhe mos regjistrojë më tepër, trurit të njeriut nuk i mbaron kurrë memoria. Truri...

Showbizz 19:00 - 29 Janar, 2017

Fotot/Kjo bjonde e nxehtë do t’ju ngelë gjatë në kujtesën tuaj

Courtney Stodden është emri i kësaj bukurosheje e cila ka dalë veshur shumë seksi në rrugët e Beverly Hills. Aktorja e famshme vetëm 22 vjecare është...

Femra 18:30 - 5 Janar, 2017

Ja ushqimet që ju forcojnë kujtesën

Kujtesa që të jetë e shëndetshme është shumë e rëndësishme që të ketë një kujdes në lidhje me ushqimet që do të konsumohen. Truri i njeriut...

Life Style 12:00 - 1 Qershor, 2015

Konsumimi i lëngut të portokallit bën mirë për kujtesën

  Nëse jeni adhurues i lëngut të portokallit dhe e konsumoni atë çdo ditë, atëherë ja një lajm i mirë për ju. Një studim i fundit...

Life Style 18:00 - 17 Mars, 2015

5 shkaktarë të çuditshëm të humbjes së kujtesës

Shpesh nuk i dini shkaqet pse e keni harruar një takim. Për shumë njerëz të moshës së mesmë apo të tretë shkaktarët e saj mund të...

Life Style 10:00 - 30 Dhjetor, 2014

5 ushtrime për të përmirësuar kujtesën në punë

Ndiheni të bllokuar, harroni takime apo detyra? Kujtesa nuk është gjithmonë aq e mirë sa ne duam, por ka disa ushtrime që mund të na ndihmojnë...