Connect with Us

All posts tagged "lexim"

Kuriozitete 13:20 - 31 Dhjetor, 2019

Koha më magjike e vitit/ 10 librat që mund të lexoni së bashku me familjen

Krishtlindjet janë periudha më magjike e vitit. Të gjithë, edhe të rriturit janë të përfshirë në pjesën e dekorit.Një nga aktivitetet tona të preferuara argëtuese të...

Life Style 15:40 - 8 Nentor, 2019

“Mund të lexojnë mendimet”/ 10 fakte interesante që nuk i dinit rreth shenjës së Peshqve

Peshqit janë një shenjë Uji dhe si e tillë kjo shenjë e zodiakut karakterizohet nga empatia dhe aftësia e shprehur emocionale. Ata janë shumë miqësorë, kështu...

Kuriozitete 21:45 - 3 Qershor, 2019

“Fluturimi i mendjes”/ A na bën leximi njerëz më të mirë?

Çdo ditë më shumë se 1.8 milion libra shiten në SHBA ndrësa një tjetër gjysmë milioni në Britaninë e Madhe. Duke përjashtuar mënyrat e tjera të...

Kuriozitete 23:30 - 28 Nentor, 2017

Mësuesja e shkollës fillore mëson të flasë dhe lexojë/ 28 vjeçarja nuk dinte asnjë fjalë

28 vjeçarja Alisha Malhotra, pësoi një goditje e cila e la të pandërgjegjshme duke mos ditur as të flasë e lexojë. Kaloi pesë muaj në spital...

Femra 12:30 - 24 Janar, 2017

Mbani mend gjërat që lexoni

Studentët shpeshherë mund të bëjnë pyetje vetes se çfarë duhet të bëjnë që t’i mbajnë mend gjërat që i lexojnë? Në rrjetin social Quora në të...

Life Style 20:30 - 18 Dhjetor, 2016

Librat që duhet të lexoni gjatë Krishtlindjeve

  Nëse ju ngelet kohë e lirë dhe preferoni që mbrëmjen ti shpenzoni duke pirë caj e duke lexuar pranë vatrës së zjarit, ju sjellim më...

Kuriozitete 16:21 - 5 Gusht, 2016

Studimi/Leximi i librave, shton jetëgjatësinë

Disa preferojnë të lexojnë të madhin Tolstoi e disa të tjerë intrigohen nga novelat e Harry Potter. Por pavarësisht se cilin material e zgjidhni, të lexuarit...

Showbizz 16:50 - 25 Gusht, 2015

Enca vishet dhe lexon

E kemi parë shpeshë të vijë me pak rroba, duke ekspozuar pjesët seksi të trupi. Por këngëtarja Enca Haxhia na ka treguar se di edhe të...

Kuriozitete 00:05 - 13 Qershor, 2015

Këto 10 gjëra do t’ju ndodhin, kur të filloni të lexoni më shumë

1. Do të gjeni një shteg të sigurtë për të shpëtuar, kur jeta bëhet e vështirë, dërrmuese, ose thjeshtë e mërzitshme. Nuk është nevoja të gjeni...

Kuriozitete 17:30 - 7 Prill, 2015

Truri i mëson fjalët e reja si piktura prandaj ju lexoni më shpejt

Kur të rriturit zgjedhin një libër për të lexuar ata nuk fillojnë të lexojnë cdo shkronjë ashtu si fëmijët që sapo kanë nisur të lexojnë. Sipas...

Fëmija 21:27 - 21 Mars, 2015

‘Fundi’ i një historie të keqe? 1 në 3 prindër nuk ju lexojnë fëmijëve para se ata të flenë

Studimet tregojnë se punët e shumta që disa prindër kanë, bëjnë që ata të mos kenë kohë për t’u lexuar fëmijëve te tyre libra.   Prindërit...