Connect with Us

All posts tagged "mjeke"

Kuriozitete 12:42 - 11 Prill, 2020

Videot që po bëjnë xhiron në rrjetet sociale/ Mjekët sfidojnë koronavirusin me “valle”

Profesionistët e mjekësisë në Filadefia dhe disa vende të tjera të botës po marrin pjesë në sfidat e vallëzimit në mediat sociale. Kjo i ka ndihmuar...

Showbizz 13:00 - 18 Dhjetor, 2019

Asgjë nuk mund të ndalojë të bësh atë që do në jetë/ Njihuni me mjeken me trupin e mbushur plot tatuzahe

Sarah Grey është një mjeke dhe një kirurge e ardhshme ortopedike. Ajo u diplomua në Universitetin e Adelaide, Australi, dhe konsiderohet një nga gratë më tatuazhe...

Shëndeti 18:33 - 29 Nentor, 2019

E thonë mjekët: 10 arsyet pse jeni gjithnjë të ftohtë

Nëse vazhdimisht pyesni veten: “Pse jam gjithmonë i ftohtë?”, Shepsh herë mendojmë se e gjitha kjo vjen nga mungesa e hekurit dhe faktit që mund të...

Kuriozitete 12:47 - 18 Tetor, 2019

E braktisin edhe mjekët/ Me 44 fëmijë, njihuni me gruan e cila nuk do të ndalet së linduri

Rasti më i cuditshëm në botë, këtë herë vjen nga Uganda ku një grua e quajtur Mariam Nabatanzi edhe pse 40 vjeç ka lindur 44 fëmijë...

Life Style 12:25 - 8 Korrik, 2019

Mjekët japin lajmin e mirë/ Shpiket pajisja historike që zbulon kancerin për 7 minuta

Sëmundjes më vdekjeprurëse të shekullit mesa duket po i vjen fundi. Së fundmi mjekët në Britaninë e Madhe kanë dhënë lajmin e mirë se mund të...

Kuriozitete 12:10 - 3 Korrik, 2019

Mjekët përhapin alarmin/ Një specie e re parazitësh mund të “pushtojë” botën

Një “valë” e re speciesh të quajtur ndryshe parazitë ose morra, duket se mund të “pushtojë” botën. Në Australi po rritet një lloj morri, i cili...

Kuriozitete 16:40 - 27 Qershor, 2019

Gruaja që i “tronditi” të gjithë/ Rasti i parë në botë me kancer të qafës

Mjekët në Britaninë e Madhe kanë hasur rastin e parë të një kanceri në pjesën e qafës. Jayne Garret, 53-vjeç është një ndër të parat raste...

Kuriozitete 11:53 - 21 Qershor, 2019

Postonte foto “pikante” me bikini/ Mjekja humb vendin e punës

Nje 29-vjeçare nga Bruma pozonte në rrjetet sociale me bikini ose edhe topless por kjo i ka “kushtuar” vendin e saj të punës, dhe licencën si...

Life Style 20:56 - 6 Qershor, 2019

Nuk do ta besoni/ Prej parfumit mjekët i heqin këmbën

42-vjeçarja, Gill Haddington vuri re se diçka nuk shkonte me këmbën e saj. Nga dita në ditë po rritej, po bëhej më e madhe. Gill Haddington...

Life Style 12:25 - 15 Maj, 2019

“Po ju varet lëkura nga telefonat”/Mjekët përhapin alarmin e përhapjes së teknologjisë

Telefonat dhe rrjetet sociale janë bërë “fiksimi” jonë dhe nuk mund të rrimë dot një kohë të gjatë pa to dhe sipas mjekëve këto rreze na...

nenat kerkuese femije te suksesshem
Kuriozitete 14:10 - 11 Maj, 2019

E konfirmojnë mjekët/Ja cila është mosha ideale për të pasur fëmijë

Çiftet në ditët e sotme nuk mund të vendosin shumë lehtë se kur është momenti për të lindur një fëmijë.Por sipas shkencëtareve, disa llogari duhen bërë...

shenjat me kerkuese ne shtrat
Life Style 22:45 - 20 Prill, 2019

Politikanët, mjekët apo psikologët/Cilët janë më “aktivë” në shtrat?

Rezultatet e një studimi te kryer së fundmi zbuluan se cili profesion është më dominant në shtrat. Ato tregojnë se mjekët dhe psikologët, gjithmonë kujdesen ta...

Kuriozitete 13:53 - 25 Mars, 2019

40 vjeçarja gjen kurën për kancerin/I ‘sfidon’ të gjithë mjekët pasi ata i thanë se nuk do ia dilte

Edhe pse nuk kishte pirë kurrë duhan në jetën e saj, Kate Malvenan u diagnostikua më 3 tetor të vitit 2018 me kancer më mushkëri.Gjatë trajtimit, 40-vjeçares i...

Life Style 14:10 - 18 Mars, 2019

Rreziku nga pula e pjekur/Mjekët ngrenë alarmin

Një studim i kryer së fundmi tregon se të konsumosh mish pule është e dëmshme, madje shumë e rrezikshme për organizmin tonë. Sipas këtij studimi është...

Life Style 13:25 - 15 Mars, 2019

Ky lëng do t’ju mbajë larg mjekëve/Ja benefitet e tij

Një gotë me lëng të freskët portokalli në ditë mban larg mjekun! Pija bën mirë për shëndetin dhe lëkurën, sidomos pas ekspozimit të zgjatur në diell....