Connect with Us

All posts tagged "mushkeri"

Shëndeti 12:21 - 11 Prill, 2020

Alergjia dhe Coronavirus/ Çfarë duhet të bëni për të mbrojtur mushkëritë

Ekspertët thonë se alergjitë mund të ndikojnë në sistemin tuaj të frymëmarrjes dhe ta bëjnë atë më të brishtë, duke e bërë kështu më të lehtë...

Shëndeti 10:57 - 27 Mars, 2020

Video që po bën xhiron në rrjet/ Pamjet tregojnë si Coronavirus dëmton mushkëritë

Një video tregon mushkëritë e një njeriu që kishte qenë asimptomatik disa ditë më parë. Tani, pacienti ka Covid-19 dhe mushkëritë e tij nuk po funksionojnë...

Shëndeti 16:08 - 31 Janar, 2020

Shkencëtarët zbulojnë “magjinë”/ Mushkëritë riparojnë dëmtimet e shkaktuara nga duhani

Shkencëtarët kanë treguar se mushkëritë kanë një aftësi pothuajse “magjike” për të riparuar disa nga dëmet e shkaktuara nga pirja e duhanit , por vetëm nëse...

Shëndeti 18:12 - 11 Janar, 2020

Të gjithë e dimë që është i dëmshëm për shëndetin/ Por ja cilat janë organet që prek më së shumti duhani

Pirja e duhanit shkakton dëme në pothuajse çdo organ të trupit dhe është drejtpërdrejt përgjegjës për një numër sëmundjesh. Çdo vit më shumë se 480.000 vdesin...

Shëndeti 14:42 - 10 Dhjetor, 2019

5 shenjat që tregojnë se keni probleme me mushkëritë

Sot, ajri i pastër po bëhet gjithnjë e më i rrallë, ndaj dhe ne duhet t’i kushtojmë sa më shuë vëmendje mushkërive tona dhe të gjitah...

Kuriozitete 13:53 - 19 Nentor, 2019

VIDEO-“A keni ende guximin të pini duhan?”/Kishte pirë cigare për 30 vite rresht,pamjet e mushkërive të nxira bëjnë xhiron e rrjetit

A e keni menduar ndonjëherë se si duken mushkëritë tuaja pas pirjes së cigareve pothuajse cdo ditë? Këtë na e kanë treguar disa mjekë në një...

Life Style 16:15 - 20 Tetor, 2019

E pabesueshme/ Mjekët gjejnë yndyrë në mushkëritë e njerëzve, ja arsyeja

Për herë të parë, indet yndyrore janë gjetur në mushkëritë e personave obezë dhe mbipeshë. Studiuesit australianë kanë analizuar mostrat e mushkërive të 52 personave dhe...

diete mushkeri te shendetshme
Life Style 23:40 - 28 Shkurt, 2019

Si të mbash mushkëritë e shëndetshme vetëm me dietën e duhur

Duke qenë se përballja me toksina të ndryshme në ajër është e paevitueshme, do t’ju tregojmë disa ushqime që ndihmojnë në shëndetin e mushkrisë suaj dhe...

diete mushkeri te shendetshme
Life Style 22:00 - 23 Shkurt, 2019

Kanceri i mushkërive/ Shenjat që japin alarmin

Vështirësi në frymëmarrje Mungesa e frymëmarrjes vjen si rezultat i bllokimit të mushkërive nga masa tumorale. Në këtë rast bllokimi mund të vijë edhe si pasojë...

diete mushkeri te shendetshme
Kuriozitete 23:50 - 1 Shkurt, 2019

Kur kanceri në mushkëri hesht/ Ja si ta dallojmë para se të jetë vonë

Kollë e fortë me gjurmë gjaku në sekrecione Kolla në fakt është një nga simptomat më të zakonshme që tregon mosfunksionimin e aparatit të frymëmarrjes. Edhe...

Kuriozitete 14:53 - 26 Dhjetor, 2018

Nga bllokimi i ajrit në mushkëri tek aneurizmat në tru, ja pasojat që vijnë nga mbajtja e një tështime

Teksa jeni i ulur në një ambient të qetë me njerëz vërdallë dhe ju vjen për të tështirë, mund të mendoni se ta mbani duke vendosur...

Kuriozitete 22:19 - 25 Dhjetor, 2018

Këto janë shenjat e fshehura të tumorit në mushkëri

Tumori i mushkërive është një term i përgjithshëm për shumë lloje të semundjeve tumorale që mund të prekin mushkëritë. Kjo nuk është një patologji që mund...

Kuriozitete 23:50 - 21 Nentor, 2017

Gruaja kërkon një dhurues për mushkërinë/ Bashkëshorti ecën milje për ta gjetur

Kur një 74 vjeçar mori vesh se gruaja e tij kishte nevojë për një dhurues mushkërie, ai menjëherë vendosi të bënte diçka për të. Pasi foli...