Connect with Us

All posts tagged "NASA"

Kuriozitete 13:00 - 25 Prill, 2020

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet...

Kuriozitete 11:41 - 13 Prill, 2020

Astronautët e NASA-s flasin për Coronavirusin nga hapësira: Toka duket po aq mahnitëse

Astronautët e NASA-s Xhesika Meir dhe Andreë Morgan kanë parë pandeminë koronavirus të shpaloset ashtu si pjesa tjetër e jona, por nga një pikë shumë e...

Teknologji 15:47 - 6 Mars, 2020

NASA zbulon emrin e pajisjes që do të dërgojë në Mars

Agjensia amerikane e hapësirës ka një emër të ri për roverin që do të dërgojë në Planetin e Kuq këtë verë. Deri më sot, projekti është...

Kuriozitete 12:53 - 1 Mars, 2020

E pabesueshme/ NASA tregon efektet pozitive të Coronavirusit

Imazhet satelitore tregojnë një rënie dramatike të ndotjes në Kinë pasi shpërthimi i koronavirusit mbylli një pjesë të madhe të industrive në vend dhe udhëtimet. Agjensia...

Teknologji 19:13 - 18 Tetor, 2019

Si asnjëherë më parë/ NASA zgjedh dy gra për të bërë udhëtimin e radhës në hapësirë

Christina Koch dhe Jessica Meir kanë lënë avionin e Stacionit Hapësinor Ndërkombëtar për të zëvendësuar një njësi të dështuar të kontrollit të energjisë. Ato qënruan përreth...

Bota 13:40 - 25 Gusht, 2019

Pamje tronditëse/ NASA zbulon imazhet nga Amazona, flakët po përpijnë “mushkërinë e planetit”

Prej pothuajse një jave, “mushkëritë e planetit” , të cilat quhen ndryshe edhe pyjet e shiut në Amazonë, po “përpihen” nga zjarret masive. NASA ka publikuar...

Kuriozitete 19:33 - 28 Qershor, 2019

NASA zbulon misionin e ri/ Përgatitet për udhëtimin në hënën më të madhe

Në programin “Kufijtë e rinj”, NASA ka paralajmëruar misioni e saj më të ri të quajtur Dragonfly. Pritet që ky mision të nisë në 2026 dhe...

Kuriozitete 14:10 - 10 Qershor, 2019

“Alienët po shtohen”/ NASA jep alarmin, ja zbulimi shokues

Universiteti i Lincoln në Britani zbuloi së fundmi  se alienët mund të ekzistojnë dhe jetojnë në një hënë jashtë sistemit tonë diellor dhe ky lajm solli...

Kuriozitete 12:25 - 8 Qershor, 2019

“Si asnjëherë më parë”/ NASA bën lajmërimin e rëndësishëm, ja çfarë do të ndodhë

Duke filluar nga viti 2020 ju do të keni mundësi të vizitoni Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës dhe do të hapë stacionin për turizëm dhe mundësi tjera...

Kuriozitete 22:19 - 6 Qershor, 2019

NASA ngre alarmin/ Dielli është në minimumin e tij, mund të shkaktojë stuhi magnetike

Një imazh i publikuar nga NASA tregon se drita e diellit po zbehet duke arritur minimumin e cikit të tij. Minimumi diellor shënon një periudhë të...

Kuriozitete 17:19 - 2 Qershor, 2019

NASA bën zbulimin e radhës/ Krijon imazhin e pabesueshëm në hapsirë

Kjo foto tregon qiellin gjatë natës në një mënyrë që ju nuk e keni parë kurrë më parë. Imazhi është shkëputur nga hapësira me një teleskop...

Kuriozitete 11:10 - 2 Qershor, 2019

“Informacionet mbahen sekret nga NASA”/ Dalin pamje të rralla nga hëna, shkencëtari shokon me deklaratën

Scott C Waring i cili tashmë njihet si “gjuetari” i alienëve ka thënë se gjatë udhëtimit me një kamera orbitale të NASA-s, vuri re tre objekte...

Kuriozitete 13:40 - 3 Maj, 2019

“Do të zhdukte miliona njerëz”/NASA jep lajmin e mirë për meteorin e frikshëm

Asteroidi 340 metra i gjerë, që quhet Apophis do të fluturojë më 13 prill 2029 dhe do t’i kalojë planetit shumë afër dhe miliarda njerëz do...

Kuriozitete 10:40 - 24 Prill, 2019

“Kini frikë nga bisha”/Nasa paralajmëron rrezikun e ‘Aurorës’ mahnitëse

Aurorat ndodhin kur grimca të ngarkuara nga Dielli hynë në atmosferën e Tokës. Zakonisht nuk kemi pse të shqetësohemi për këto stuhi diellore.  Por së fundmi Nasa...

Kuriozitete 13:10 - 27 Mars, 2019

NASA “ndërron” mendje/Anulon udhëtimin e parë të austronauteve femra në hapësirë

Anne C. McClain dhe Christina H. Koch u përfol se do ishin astronautet që më datën 29 mars 2019, do zhvillohej misioni i parë hapësinor, të...