Connect with Us

All posts tagged "ndikim"

Shëndeti 15:36 - 13 Shkurt, 2020

Darkë romantike për Shën Valentin/ Kujdes, mos harroni këtë detaj

Nëse po mendoni që të surprizoni të dashurit tuaj për Shën Valentin me një darkë romantike, studiuesit kanë një këshillë: “Mos harroni mbulesën e tavolinës”. Darkat...

Life Style 21:48 - 13 Nentor, 2019

Truri mund të tkurret nga stresi/ Vetëm ju e keni fuqinë ta ndaloni atë

“Ajo që nuk ju vret ju bën më të fortë” ka për qëllim t’ju motivojë, por kur bëhet fjalë për efektet e stresit në trurin tuaj,...

Kuriozitete 21:22 - 10 Nentor, 2019

Lehtëson stresin dhe dhimbjet e kokës/ 9 përfitimet që sjell puthja për shëndetin tuaj

Puthja ndihmon në lehtësimin e alergjive. Hulumtimet na kanë treguar se vetëm një seancë 30-minutëshe e puthjes në të vërtetë mund të zvogëlojë në mënyrë dramatike...

Blog 12:33 - 15 Shtator, 2019

Pse ndikon drita e Hënës së plotë mbi gjumin tonë?

Shumë njerëz thonë se kur Hëna është e plotë, ata qëndrojnë zgjuar, ose e kanë të vështirë të flenë normalisht. Tashmë një studim i fundit, i...

Kuriozitete 13:10 - 19 Prill, 2019

Të gjithë sytë nga qielli/Fenomeni i çuditshëm do të ndikojë në këto shenja horoskopi

Sot ndodh fenomeni i Hënës Rozë, i cili sipas astrologëve, ndikimin më të shumtë do ta ndiejnë vetëm dy shenja të zodiakut. Bëhet fjalë për Binjakët...

zenkat e prinderve shkaterrojne femijet
Life Style 23:20 - 20 Shkurt, 2019

Studimi/ Zënkat mes prindërve shkatërrojnë shëndetin e fëmijës

Sipas studimeve edhe dinamikat e lidhjes mes prindërve luajnë një rol kyç në mirëqenien mendore të fëmijëve si dhe në raportet që do të krijojnë këta...

Life Style 20:30 - 2 Shkurt, 2019

Baballarët kanë një ndikim thelbësor në jetën e vajzave të tyre

Thuhet shpesh se marrëdhënia midis një babai dhe një vajze është shumë e rëndësishme. Por ata që i përsërisin këto fjalë nuk e kuptojnë se sa...

Kryesore Show Biz 11:25 - 23 Nentor, 2018

Të gjitha i ndjekim! Këto janë 20 femrat me më shumë ndikim në modë për 2018-n

Një listë me 20 influencueset më të mëdha të modës është publikuar edhe për këtë vit nga platforma globale e kërkimit Lyst. Emri që ka bërë...

Kryesore Show Biz 23:20 - 23 Prill, 2018

Foto/ Njihuni me çiftet më me ndikim në botë

Të jesh njeriu publik ka të mirat dhe të këqijat e veta, por një ndër problemet më evidente të personazheve publikë, është jeta e tyre familjare....

Life Style 23:20 - 26 Mars, 2018

Sa ndikojnë rrjetet sociale në jetën tonë?

Një firmë britanike mblodhi jo vetëm informacionet e personave që kryenin një test  në Facebook, për personalitetin e tyre, por edhe të miqve të tyre. Me...

Life Style 23:40 - 3 Gusht, 2017

Çfarë ndodh kur bëni shumë seks?

Ndoshta jeni në një marrëdhënie krejt të re ose sapo keni bërë një udhëtim me partnerin ose po takoheni pas shumë kohësh. Pavarësisht arsyes, nëse ju...

Shëndeti 22:45 - 18 Qershor, 2015

Stresi ndikues në funksionet jetësore

Stresi mund të ndikojë edhe në funksionet njohëse. Ngjarje të ndryshme stresuese, veçanërisht traumat psikike, mund të shkaktojnë humbje të kujtesës. Kujtimet fshihen dhe në këtë...

Fëmija 22:40 - 9 Qershor, 2015

Studimi/ Nënat e vjetra në moshë, efekt negativ tëk fëmijët

Gratë amerikane po vendosin një rekord kur vjen puna për lindjen e fëmijëve me vonesë. Por kjo mund të jetë diçka e keqe për të gjitha...

Shëndeti 18:00 - 8 Qershor, 2015

Ndikimi psikologjik i dhunës seksuale në fëmijëri

  Çfarë ndodh me një fëmijë i cili ka përjetuar dhunë seksuale në fëmijëri apo adoleshencë, në momentin që ai rritet? Sipas studimeve të Finkelhor, Lundqvist,...

Kuriozitete 13:15 - 25 Maj, 2015

Si ndikon Hëna në gjumë

Studimet e fundit sugjerojnë se Hëna mund të ndikojë në disponim, në peshën trupore dhe në gjumë. Shkencëtarët nga Suedia kanë zbuluar se ndryshimet e Hënës mund...