Connect with Us

All posts tagged "perfitime"

Shëndeti 13:03 - 24 Prill, 2020

Ndikon në sistemin imunitar dhe lufton sëmundjet/ Përfitimet e jashtëzakonshme të vajit të farës së zezë

Vaji i farës së zezë është i njohur për përfitime të shumta shëndetësore.Vaji i farës së zezë (Nigela Sativa) ka një përdorim të gjerë rreth 2500...

Shëndeti 12:33 - 24 Prill, 2020

Përmirësimi i cilësisë së ajrit/ Ulja e rrezikut të sëmundjeve të ndryshme

Përmirësimi i cilësisë së ajrit ka qenë e vetmja e mirë që ka sjellë Coronavirus dhe duhet të mbahet përmes çdo strategjie daljeje. Historitë e jetës...

Shëndeti 11:50 - 7 Prill, 2020

Përfshihet në dietën e Hilary Clinton dhe Beyonce/ Ky është ushqimi më përfitime të mahnitshme shëndetësore

Kohët e fundit, disa erëza janë promovuar jozyrtarisht nga prodhimet e përditshme të kuzhinës dhe përfshihen tek ushqimet me shumë përfitime. Hillary Clinton thuhet se hante...

Shëndeti 16:35 - 4 Mars, 2020

Fryti i “engjëjve”/ Zbuloni përfitmet mahnitëse që i sjell trupit tuaj

Christoper Columbus i referohej papasë si  “frutin e engjëjve” dhe në një farë mënyre kishte të drejtë  pas të gjitha përfitimeve që i sjell trupit të...

Life Style 15:04 - 15 Shkurt, 2020

Dita e Ndërgjegjësimit të Beqarëve/ Përfitimet e të qënit vetëm

Një numër i madh njerëzish në të gjithë botën po zgjedhin të vazhdojnë jetën e tyre si beqarë. Numri i burrave dhe grave amerikanë që nuk...

Life Style 22:05 - 8 Nentor, 2019

Përfitime psikologjike dhe fizike/ Nga ky moment do të përqafoheni më shumë

Një terapiste amerikane Virginia Satir është shprehur se njeriu ka nevojë për 4 përqfime në ditë për të mbijetuar, 8 përqafime për mirëmbajtjen dhe 12 përqafime...

Life Style 13:53 - 3 Nentor, 2019

Zbuloni 6 përfitimet kryesore të mjaltit të papërpunuar që nuk i dinit

Mjalti i papërpunuar është përdorur si një ilaç popullor përgjatë historisë dhe ka një larmi përfitimesh shëndetësore dhe përdorime mjekësore. Madje përdoret në disa spitale si një...

Life Style 13:43 - 21 Tetor, 2019

FOTO-Nuk po i hani ashtu si duhet/ Zbuloni se si duhet t’i gatuani këto 12 ushqime për të pasur përfitime të mëdha shëndetësore

A e dini se po hani në mënyrë të gabuar disa ushqime të caktuara? Asparagu, luleshtrydhet, kosi dhe fasulet janë të gjitha ushqime të shëndetshme, por...

Life Style 20:48 - 15 Qershor, 2019

Njihet si “bima e mrekullisë”/ Ka përfitime të jashtëzakonshme për organizmin tuaj

Aloe vera njihet si një nga bimët mrekullibërëse për organizmin. Përveç kësaj ajo ka dhe veti kurative. Duhet theksuar që është një nga bimët që në...

miqesia mes nenave
Kuriozitete 22:00 - 6 Mars, 2019

Studimi/ Miqësitë mes nënave  përmirësojnë jetën e fëmijëve

Janë analizuar  disa të dhëna të 1082 nënave dhe fëmijëve të moshës  deri në dy vjeç. Ideja e kësaj ishte monitorimi i grupeve shoqërore që ndikonin...

mjalte me kanelle, cfare ndodh kur konsumohet cdo dite
Life Style 22:20 - 24 Shkurt, 2019

Ja çfarë i ndodh trupit tuaj nëse hani çdo ditë një lugë mjaltë me kanellë

Mjalti me kanellë është  një kombinim shumë efikas që është vënë në qendër të vëmendjes vetëm vitet e fundit. Më poshtë ju rendisim disa nga sëmundjet...

Qenusha adoptim, te mirat e adoptimit
Kuriozitete 23:00 - 12 Shkurt, 2019

Adopto një qenush/ Do të të zgjasë jetën

Nëse nuk ta ka mbushur ende mendjen bukuria dhe dashuria që kanë qenushat të japim disa aryse të vlefshme pse duhet të adoptosh një qenush. Sipas...

avokado
Kuriozitete 13:00 - 7 Shkurt, 2019

Avokado/ Vlerat, përdorimet dhe përfitimet që i sjell shëndeti

Avokado është një specie e pemëve frutore, e lindur në Puebla, Meksikë dhe përdorimi i saj i parë daton rreth 5000 vjet më parë. Pema e...

blerje
Femra 23:52 - 18 Janar, 2019

Mos u ndjeni më në faj/Blerjet reduktojnë stresin si dhe ju dobësojnë

Të dalësh për shopping është diçka shumë e shëndetshme, të paktën kështu,pohojnë studiuesit Australianë. Sipas tyre personat e moshës mbi 65 vjeç që bëjnë blerje në...

grup gjaku 0
Kuriozitete 22:10 - 18 Janar, 2019

Çfarë duhet të dini nëse keni grupin e gjakut 0

Kush ka grupin e gjakur 0, mund të marrë transfuzion gjaku vetëm nga personat me të njëjtin grup gjaku dhe ky është një problem i madh....