Connect with Us

All posts tagged "perfitime"

Life Style 22:05 - 8 Nentor, 2019

Përfitime psikologjike dhe fizike/ Nga ky moment do të përqafoheni më shumë

Një terapiste amerikane Virginia Satir është shprehur se njeriu ka nevojë për 4 përqfime në ditë për të mbijetuar, 8 përqafime për mirëmbajtjen dhe 12 përqafime...

Life Style 13:53 - 3 Nentor, 2019

Zbuloni 6 përfitimet kryesore të mjaltit të papërpunuar që nuk i dinit

Mjalti i papërpunuar është përdorur si një ilaç popullor përgjatë historisë dhe ka një larmi përfitimesh shëndetësore dhe përdorime mjekësore. Madje përdoret në disa spitale si një...

Life Style 13:43 - 21 Tetor, 2019

FOTO-Nuk po i hani ashtu si duhet/ Zbuloni se si duhet t’i gatuani këto 12 ushqime për të pasur përfitime të mëdha shëndetësore

A e dini se po hani në mënyrë të gabuar disa ushqime të caktuara? Asparagu, luleshtrydhet, kosi dhe fasulet janë të gjitha ushqime të shëndetshme, por...

Life Style 20:48 - 15 Qershor, 2019

Njihet si “bima e mrekullisë”/ Ka përfitime të jashtëzakonshme për organizmin tuaj

Aloe vera njihet si një nga bimët mrekullibërëse për organizmin. Përveç kësaj ajo ka dhe veti kurative. Duhet theksuar që është një nga bimët që në...

miqesia mes nenave
Kuriozitete 22:00 - 6 Mars, 2019

Studimi/ Miqësitë mes nënave  përmirësojnë jetën e fëmijëve

Janë analizuar  disa të dhëna të 1082 nënave dhe fëmijëve të moshës  deri në dy vjeç. Ideja e kësaj ishte monitorimi i grupeve shoqërore që ndikonin...

mjalte me kanelle, cfare ndodh kur konsumohet cdo dite
Life Style 22:20 - 24 Shkurt, 2019

Ja çfarë i ndodh trupit tuaj nëse hani çdo ditë një lugë mjaltë me kanellë

Mjalti me kanellë është  një kombinim shumë efikas që është vënë në qendër të vëmendjes vetëm vitet e fundit. Më poshtë ju rendisim disa nga sëmundjet...

Qenusha adoptim, te mirat e adoptimit
Kuriozitete 23:00 - 12 Shkurt, 2019

Adopto një qenush/ Do të të zgjasë jetën

Nëse nuk ta ka mbushur ende mendjen bukuria dhe dashuria që kanë qenushat të japim disa aryse të vlefshme pse duhet të adoptosh një qenush. Sipas...

avokado
Kuriozitete 13:00 - 7 Shkurt, 2019

Avokado/ Vlerat, përdorimet dhe përfitimet që i sjell shëndeti

Avokado është një specie e pemëve frutore, e lindur në Puebla, Meksikë dhe përdorimi i saj i parë daton rreth 5000 vjet më parë. Pema e...

blerje
Femra 23:52 - 18 Janar, 2019

Mos u ndjeni më në faj/Blerjet reduktojnë stresin si dhe ju dobësojnë

Të dalësh për shopping është diçka shumë e shëndetshme, të paktën kështu,pohojnë studiuesit Australianë. Sipas tyre personat e moshës mbi 65 vjeç që bëjnë blerje në...

grup gjaku 0
Kuriozitete 22:10 - 18 Janar, 2019

Çfarë duhet të dini nëse keni grupin e gjakut 0

Kush ka grupin e gjakur 0, mund të marrë transfuzion gjaku vetëm nga personat me të njëjtin grup gjaku dhe ky është një problem i madh....

Life Style 15:53 - 11 Dhjetor, 2018

Ecja është ushtrimi më i mirë fizik që mund të bëni, ja përfitimet e saj

Ecja është kura më e mirë e njeriut. Nëse e kombinoni edhe me një gjumë të mirë, ky është regjimi më i shëndetshëm i cili ju...

Kuriozitete 13:53 - 27 Nentor, 2018

Mos i lini pas dore: Këto 6 përfitime shëndetësore të qepëve do të përmirësojnë jetën tuaj

Bëhuni gati për të qarë me disa lotë lumturie, sepse qepët patjetër meritojnë një vend në kuzhinën tuaj këtë verë. Të bardha, të verdha, të kuqe...

Life Style 19:15 - 18 Nentor, 2018

5 përfitimet e përdorimit të qumështit në kujdesin ndaj lëkurës

Qumështi, sidomos qumështi i papërpunuar ose i thartuar (dhalla), ofron shumë përfitime për lëkurën tuaj kur përdoret në mënyrën e duhur. Ka aftësi të hidratojë lëkurën,...

Life Style 17:00 - 13 Nentor, 2018

Përfitimet që keni nga rrushi

Frutat në stinën e vjeshtës janë të shumëllojshme. Një ndër to është edhe rrushi i cili ka efekte në neutralizimin e celulitit, rrudhave dhe kolesterolit. Falë...

Kuriozitete 23:08 - 4 Nentor, 2018

Konsumoni bajame çdo mëngjes/ Këto janë përfitimet që kemi prej tyre

Sipas disa studimeve të bëra kohët e fundit, bajamet janë zëvendësueset më të mira të çdo gjëje tjetër në vaktin e mëngjesit. Është vënë re se...