Connect with Us

All posts tagged "perioda"

Life Style 14:10 - 28 Gusht, 2019

Dhimbjet e tmerrshme të periodave/ Zbuloni ushqimet që duhet të konsumoni për tu qetesuar

Të gjithë femrat e dinë dhimbjen e tmerrshme të periodave. Por në vend që të merrni ilacin për tu qetësuar, provoni një listë ushqimesh që duhen...

periodat e para jetegjatesia
Femra 11:09 - 21 Mars, 2019

Studimi/ Kjo është lidhja mes fillimit të periodave dhe jetëgjatësisë

Një studimi i ri nga Universiteti i Kalifornisë, San Diego, ka zbuluar se një femër mund të jetojë më gjatë nëse cikli menstrual i ka filluar...

gjoks simpson
Femra 14:14 - 17 Janar, 2019

Ju dhemb gjoksi para se t’ju vijnë periodat/ Ja se si të shpëtoni

Rreth70% e grave përjetojnë dhimbje të gjirit gjatë ciklit menstrual, por përse ndodh kjo? Ashtu si me shumicën e dhimbjeve që vijnë gjatë periodave, kjo dhimbje...

Life Style 23:00 - 2 Dhjetor, 2018

Pse gratë duan më shumë seks gjatë  periodave

Nëse dëshira seksuale do të ndiqte linjën perfekte të ciklit menstrual atherë gratë do të shfaqnin dëshirë më të madhe seksuale gjatë ditës së 10 dhe...

Life Style 22:30 - 18 Nentor, 2018

Ta marrim vesh njëherë e mirë: Ja cilat ushqime duhen konsumuar dhe cilat jo gjatë periudhës së periodave

Kemi dëgjuar shpesh për ushqime që ndihmojnë në pastrimin e fytyrës, shëndetin e flokëve, kujtesën e mirë apo edhe që sjellin lumturinë. Dhe për të gjitha...

periodat e para jetegjatesia
Life Style 23:50 - 13 Nentor, 2018

Ajo që të gjitha duam të dimë: A mund t’i bëjmë periodat të vijnë më shpejt?

Periodat duket sikur vijnë pikërisht në momentin më të papërshtatshëm, si p.sh. vetëm një ditë para se të nisesh me pushime apo ke planifikuar një natë...

Life Style 23:10 - 23 Shkurt, 2018

Skiatorja tregon se si është të performosh kur je me perioda

Duke parë gjatë gjithë kohës lojërat Olimpike, është stresuese, pasi të lindin shumë pyetje për çdo gjë që ndodh. Duke parë se si skiatoret hedhin magjinë...

Femra 23:20 - 2 Janar, 2018

Përse periodat janë më të dhimbshme në janar?

Periodat nuk janë kurrë argëtuese. Sigurisht përveç një rritjeje të këndshme të gjoksit dhe lajmit që nuk jeni shtatzënë pa dijeninë tuaj, nuk ka asgjë tjetër...

Shëndeti 15:45 - 9 Maj, 2017

Vajza vini re/Mos guxoni t’i bëni këto gjëra gjatë menstruacioneve

Dhimbjet e menstruacioneve janë të pranishme te një numër i madh femrash. Shumë vajza të reja ankohen për dhimbje, deri në të vjella apo dhe humbje...

Shëndeti 16:44 - 5 Maj, 2017

Çfarë tregojnë dhimbjet e forta të ciklit

Dhimbjet gjatë ciklit për shumë femra janë një vuajtje e vërtetë. Të njohura me emrin shkencor Dysmenorrohea, për disa ato mund të sjellin parehati e deri...