Connect with Us

All posts tagged "planet"

Kuriozitete 13:20 - 14 Prill, 2020

Vizitori i parë ndër yjor në sistemin tonë diellor/ Shkencëtarët tregojnë si mund të jetë formuar

Objekti i parë ndër yjor u ndez në sistemin tonë diellor më shumë se dy vjet më parë. Astronomët u përpoqën të vëzhgojnë objektin në Tetor...

Life Style 14:05 - 16 Nentor, 2019

7 gjëra “të pafajshme” që ne duhet të ndalojmë të bëjmë për të shpëtuar planetin tonë

1.3 miliardë ton ushqim po harxhohet çdo vit dhe mbi 100 milion kafshë po vdesin sepse po hanë plastikë. Eshtë koha që të ndalemi dhe të mendojmë për veprimet tona.  “Bright...

Life Style 21:21 - 15 Nentor, 2019

5 planetët që përcaktojnë personalitetin tuaj sipas astrologjisë/ Faktet më interesante rreth tyre

Dielli përfaqëson vetë-shprehjen dhe gjallërinë tuaj të vetëdijshme. Dielli përfaqëson energjinë mashkullore dhe hyjnore brenda secilit prej nesh. Dielli na jep forcën tonë dhe llojin e...

Showbizz 18:41 - 27 Tetor, 2019

Fama dhe planet për të ardhmen/ Arbenita Ismajli flet për suksesin në karrierë

Modelja e njohur shqiptare Arbenita Ismajli është një nga vajzat më të ndjekura dhe të komentuara për format perfekte. Gjatë një interviste me ndjekësit e saj...

Kuriozitete 14:10 - 3 Shtator, 2019

“Makina më e shpejtë në planet”/ Thyen rekordin botëror, Buggati Chiron një “çmenduri” në rrugë

Testimi i kryer nga “Top Gear” në Ehra-Lessien të Gjermanisë, ka dalë në përfundimin se makina Bugatti Chiron është zyrtarisht makina më e shpejtë në botë....

Kuriozitete 10:53 - 29 Qershor, 2019

“Po e shkatërroni këtë planet”/ Fotoja që i “tronditi” të gjithë, zogu fotografohet duke u ushqyer me bishtin e cigares

Ndotja në planet po shtohet dita ditës dhe ekspertët po japin alarmin. Në një foto të postuar nga “Mirror” një zog është fotografuar në një plazh...

Kryesore Show Biz 16:25 - 19 Mars, 2019

Mashkulli më tërheqës në planet/Rrëfehet këngëtari:”Ndihem i plakur”

I cilësuar në 2013- n nga “People” si burri më seksi në planet, 40- vjetori e  gjeti Adam Levine- n më të pashëm se asnjëherë tjetër....

Life Style 20:45 - 9 Mars, 2019

Gruaja më e vjetër në planet bëhet pjesë e Guiness/Sekreti i saj është i veçantë

Ajo zgjohet çdo ditë në orën 6 të mëngjesit dhe argëtohet duke studiuar matematikë.Është 116 vjeç dhe është gruaja më e moshuar në planet. Lndur në...

Life Style 11:40 - 18 Janar, 2019

Superdieta që shpëton jetë, ruan planetin dhe ushqen mbarë njerëzimin

Një dietë e re e zhvilluar premton shpëtimin e jetëve, ushqimin e 10 miliardë njerëzve, gjithçka pa shkaktuar dëme katastrofike për planetin. Shkencëtarët janë përpjekur të...

Life Style 23:40 - 23 Dhjetor, 2018

Shkencëtarët paralajmërojnë/Njerëzimi po vret veten, duke vrarë planetin

25 vite më parë shkencëtarët e njoftuan njerëzimin në lidhje me ezaurimin e burimeve të planetit Tokë si dhe me rritjen pa kriter të popullsisë. Duke...

Kuriozitete 11:28 - 1 Dhjetor, 2018

Tingulli i pashpjegueshëm që kumboi në gjithë planetin për 20 minuta, flasin shkencëtarët

Një tingull i çuditshëm kumboi në gjithë planetin më datë 11 nëntor dhe u diktua nga pajisjet e tërmeteve. Kjo ka bërë që shumë shkencëtarë të...

Kuriozitete 11:54 - 18 Nentor, 2018

Zbulohet “super Toka e ngrirë”, planeti 6 vjet dritë larg nesh

Një super Tokë e ngrirë vrojtohet pranë planetit tonë. Ka një masë tre herë më të madhe se shtëpia jonë dhe orbiton rreth yllit Barnard. Ajo...

Kuriozitete 13:40 - 16 Nentor, 2018

Disa kafshë albine që duken sikur vinë nga një tjetër planet

Albinizmi është një mangësi e lindur e melaninës që rezulton në mungesë të ngjyrës në lëkurë, në flokë, qime të trupit dhe në irisin e syrit....

Kuriozitete 13:53 - 13 Nentor, 2018

Fotoja e planetit Jupiter që po çmend rrjetin, çfarë fshihet pas saj

Ndodh ndonjëherë që satelitët ose anijet hapësinore të kapin imazhe të formuara nga dukuri natyrore, si për shembull figura kafshësh apo objektesh të formuara nga retë....

Life Style 23:30 - 23 Prill, 2018

E çuditshme çfarë zbulon shkenca/ Ujë në planetin më të largët

Me tekologjinë në hapësirë është arritur të kapen imazhe nga distanca prej qindra-mijëra vitesh dritë larg dhe të sillen në tokë. Njëri prej tyre është ai...