Connect with Us

All posts tagged "planeti"

Kuriozitete 23:00 - 4 Shkurt, 2018

Të dizenjuara për jetën jashtëtokësore/ Ja si do të duken shtëpitë në Mars

Kubetë e bardha të dizenjuara fllimisht për jetën në Mars duket se po ndryshojnë tërësisht perspektivën e arkitekturës ekologjike. Këto kube të vogla dhe shumë të...

Kuriozitete 00:30 - 16 Nentor, 2017

Planeti i afërt mund të jetë vendi më i përshtatshëm për të suportuar jetë

Shkencëtarët kanë gjetur një planet të përshtatshëm i cili mund të mbështesë jetë dhe ai është një nga fqinjët tanë më të afërt. Exoplanet i ri,...

Kuriozitete 12:44 - 31 Gusht, 2017

Asteroidi gjigand që mund të shfarosë jetën, kalon të premten pranë Tokës

Një asteroid gjigand që vlerësohet të jetë 4,3 milje i gjerë do të bëjë një “takim relativisht të ngushtë” me Tokën më 1 shtator. I quajtur...

Kuriozitete 14:34 - 24 Gusht, 2017

NASA publikon imazhet alarmante/ Çfarë i kemi bërë Tokës

Qëkur njeriu u bë zotërues i natyrës ai filloi ta shfrytëzonte atë për plotësimin e nevojave të tij. Normalisht ky shfrytëzim ka sjellë ndryshime të mëdha...

Kuriozitete 23:17 - 19 Nentor, 2015

Astronomët fotografojnë krijimin e një planeti

Për herë të parë, astronomët kanë vëzhguar drejtpërdrejt planetet në procesin e lindjes së tyre. Shkencëtarët kanë fotografuar një ekzoplanet gazi-gjigant duke formuar rreth një yll...

Kuriozitete 22:30 - 1 Gusht, 2015

Ja planeti që mund të shihet me sy të lirë

Astronomët e universitetit të Gjenevës kanë zbuluar planetin më të afërt shkëmbor jashtë sistemit tonë diellor. Ky planet është 21 vite dritë larg nga toka dhe...