Connect with Us

All posts tagged "psikologji"

Life Style 22:05 - 8 Nentor, 2019

Përfitime psikologjike dhe fizike/ Nga ky moment do të përqafoheni më shumë

Një terapiste amerikane Virginia Satir është shprehur se njeriu ka nevojë për 4 përqfime në ditë për të mbijetuar, 8 përqafime për mirëmbajtjen dhe 12 përqafime...

Life Style 21:53 - 8 Nentor, 2019

FOTO-5 teknika psikologjike që mund t’ju ndihmojnë të harroni momentet më të këqija të jetës tuaja

A ju ndodh dhe juve që të niseni për të bërë diçka dhe më pas harroni për çfarë u nisët? Por kjo nuk ndodh me disa...

Kuriozitete 15:40 - 5 Nentor, 2019

“Janë lidhje emocionale shumë të forta”/Përse nuk mund ta harroni dashurinë tuaj të parë sipas psikologjisë

Pavarësisht se sa kohë ka kaluar apo sa marrëdhënie keni pasur , ju nuk mund ta harroni dashurinë tuaj të parë . Të dashurosh për herë...

Life Style 19:19 - 30 Tetor, 2019

FOTO-10 truket psikologjike që mund t’ju ndihmojnë të gjeni “çelësin” për këdo

Edhe nëse jemi unikë në mënyrën tonë, ne ndajmë të njëjtën natyrë njerëzore. Kjo na lejon të krijojmë lidhje me njerëz të tjerë dhe më e...

Life Style 17:45 - 20 Tetor, 2019

Psikologjia në çift/ 7 kuriozitetet që nuk i dinit rreth jetës në çift

Puthja ndihmon në intesitetin e marrëdhënies në çift Sipas hulumtimit të vitit 2013 Wlodarski & Dunbar, puthja do t’i ndihmonte çiftet të shkojnë më mirë. Sa...

Life Style 12:01 - 11 Shtator, 2019

Pse njerëzit besojnë tek mallkimet?

Shfaqjet televizive, që bëjnë bashkë çifte të famshmish me balerinët profesionistë, për të garuar në një konkurs vallëzimi, duket se kanë qenë shkaku i një numri...

Blog 10:12 - 15 Gusht, 2019

Ja si kompanitë e teknologjisë, e përdorin psikologjinë për të na mbajtur të “mbërthyer” pas telefonave

Nga Jon Schweppe “New York Post”   Sipas iphone-it tim, unë e përdor telefonin plot 177 herë në ditë, dhe shpenzoj 26 orë në javë në...

Makine, pjesa e brendshme testi, zgjidh ku do te ulesh
Kuriozitete 20:00 - 15 Janar, 2019

  Zgjidh një vend për t’u ulur dhe zbulo të fshehtat e tua

Imagjino sikur do të ulesh tek kjo makinë, cilin nga vendet do të zgjedhësh? Vendi i parë Nëse ke zgjedhur të ulesh në vendin e parë,...

Kuriozitete 20:00 - 9 Janar, 2019

Të mësojmë se si të dallosh një njeri manipulues

Duhet të jeni të ndërgjegjshëm që sociopatët janë të ndërtuar në mënyrë të tillë që të krijojnë situata manipulative, këta persona mund të kenë si karakteristika...

Kuriozitete 22:40 - 23 Dhjetor, 2018

Fakte mbi psikologjinë humane, që duhet t’i dinë të gjithë

Të gjithë kemi një këngë të preferuar dhe sipas shkencës kjo këngë lidhet me një përjetim emocional. Kur shpenzojmë para për të tjerët ndjehemi më të...

Life Style 20:00 - 29 Gusht, 2017

5 mënyra të thjeshta se si mund të rrisim vetëbesimin tonë

Në kohët e sotme ku shoqëria kërkon shumë, është e vështirë që mos të ndihemi shpesh të demoralizuar. Mungesa e vetëbesimit na ndalon që të ecim...