Connect with Us

All posts tagged "rrezik"

vitamine c
Life Style 13:25 - 7 Shtator, 2019

Kini kujdes/ Vegjetarianët janë më të rrezikuar nga kjo sëmundje, zbuloni arsyen

Dietat pa mish po rriten gjithnjë e më shumë në preferencat e njerëzve në gjithë botën, dhe vetëm në Britani 1.7 milionë njerëz po “shmangin” mishin...

Life Style 11:53 - 3 Shtator, 2019

“Mos e vendosni veten në rrezik”/ Shtohen vjedhjet e llogarive në Instagram, ja si të “shpëtoni”

Prej disa ditësh shumë njerëz në botë kanë pasur probleme me llogaritë e tyre të Instagram për shkak të hakerave dhe mashtrimeve që ato po bëjnë...

Blog 10:29 - 26 Gusht, 2019

Rreziku i cigareve elektronike: Edhe një përdorim i vetëm, i ndryshon menjëherë enët tona të gjakut

Prej më shumë se një dekadë, cigaret elektronike janë promovuar si një alternativë më e sigurtë ndaj pirjes tradicionale të duhanit. Por as kjo metodë, nuk...

Kuriozitete 11:56 - 13 Gusht, 2019

Këto janë 10 plazhet më të rrezikshme në botë

Plazhet janë zakonisht vendet, ku shumë njerëz pushojnë dhe argëtohen, kryesisht gjatë sezonit të verës. Por nëpër botë ekzistojnë disa plazhe, që janë hera-herës shumë të...

Life Style 14:25 - 22 Korrik, 2019

Rreziku i mbajtes së ushqimeve në frigorifer/ Ja cilat duhet t’i hiqni urgjentisht

Keni dëgjuar se buka duhet të mbahet në frigorifer që mos të prishet? E keni gabim.  Sipas ekspertëve lista e mëposhtme e ushqimeve nuk duhet mbajtur...

Life Style 12:10 - 22 Qershor, 2019

Nga temperatura tek rreziku i ftohjes artificale/ Zbuloni mënyrat si të “mbroheni” nga kondicioneri

Në këto temperatura të nxehta vere e vetmja gjë qe na freskon , veç plazhit, është kondicioneri. Shumë njerëz e përdorin çdo moment por edhe natën...

Life Style 12:25 - 16 Qershor, 2019

Foto tronditëse/ Mjeku tregon rrezikun e pastës së dhëmbëve për të qetësuar plagët e djegies

Legjendat urbane thonë se kur digjeni duhet të përdorni pastë dhëmbësh ose produkte të tjera për ta qetësuar. Por një mjek ka shpërndarë një foto të...

Kuriozitete 16:32 - 5 Qershor, 2019

Astronautët “çelin” dritën e kuqe/ Shtimi i satelitëve në Tokë një rrezik i madh

Mbingarkimi i orbitës nga satelitët mund të nxjerrë jashtë funksionit teleskopët dhe radioteleskopët duke penguar kërkimet nga astronautët. Në vitet e ardhshme pritet që satelitë si...

Kuriozitete 14:25 - 3 Qershor, 2019

Do t’ju tradhëtojnë/ Këto emra janë “rrezik” për marrëdhënien tuaj

Një faqe e njohur interneti, Gleeden.com ka studiuar përputhshmërinë e personave që duan të kenë punë jashtëmartesore dhe ka mbikëqyrur 4 mijë anëtarë të saj. Me...

shenja qe pelqejne ushqimin
Life Style 12:53 - 3 Qershor, 2019

Hani ushqim para se të flini gjumë? Ja rreziku që po i shkaktoni vetes

Pas një dite të lodhshme pune apo pas palestrës gjithnjë mendoni të ushqeheni pastaj të shtriheni në krevat. Por përveç kileve që shtohen më lehtë, kjo...

Life Style 18:17 - 6 Maj, 2019

Ekosistemi në rrezik/ Njeriu shkatërrues i një milion specieve

Të paktën 1 milion specie bimore dhe shtazore janë të kërcënuara nga dora e njeriut. Sipas studimit duhet një ndryshim transformues në çdo aspekt të mënyrës...

Kuriozitete 10:40 - 24 Prill, 2019

“Kini frikë nga bisha”/Nasa paralajmëron rrezikun e ‘Aurorës’ mahnitëse

Aurorat ndodhin kur grimca të ngarkuara nga Dielli hynë në atmosferën e Tokës. Zakonisht nuk kemi pse të shqetësohemi për këto stuhi diellore.  Por së fundmi Nasa...

Life Style 13:10 - 20 Prill, 2019

E rrezikshme/Çfarë nuk duhet të bëni pasi jeni depiluar?

Shmangni saunan Pas depilimit zona e bikinit duhet mbajtur sa më e freskët që të mundeni. Krejt e kundërta ndodh me saunën që për shkak të...

Life Style 13:40 - 12 Prill, 2019

Video shokuese/Zbulohet rreziku që ju kanoset nëse nuk lani perimet i parë nga një mikroskop

28-vjeçari Martin Kaae Kristiansen përdori një mikroskop të fuqishëm për të parë se çfarë ndodh brenda perimeve që ne konsumojmë çdo ditë.Shumica e organizmave janë të padëmshme...

Life Style 16:10 - 2 Prill, 2019

Rreziku i vajit të përdorur disa herë/Zbulohet arsyeja pse nuk duhet t’a përdorni

Shkencëtarët nga Universiteti i Illinois testuan dhe ushqyen të gjithë minjtë laboratorikë një dietë me yndyrë të ulët për një javë.Pastaj, ata i dhanë disa prej...