Connect with Us

All posts tagged "rrezik"

Shëndeti 12:30 - 13 Mars, 2020

Lëvizja me biçikletë/ Më e rrezikshme se mënyrat e tjera të udhëtimit

Të shumtë janë njerëzit që e përdorin biçikletën për të shkuar në punë përvecse si një ushtrim fizik. Por përpos përfitimeve fizike dhe shëndetësore studiuesit zbuluan...

Kuriozitete 16:30 - 29 Janar, 2020

Ndalimi i operacionit të “riparimit të virgjërisë”/ Sa e rrezikshme mund të jetë kjo kërkesë

Protestuesit po i  kërkojnë qeverisë të ndalojë me ligj “riparimin e virgjërisë”. Shumë gra muslimane rrezikojnë të dëbohen apo edhe të vriten për shkak se bashkëshortët...

Kuriozitete 16:20 - 22 Nentor, 2019

Si mos të rrezikoni jetën e fëmijës?/ Ja 5 mënyra të zakonshme se si të mbani një fëmijë në mënyrën e duhur

Sipas  një studimi , nënat që i mbajnë fëmijët e tyre lëkurë më lëkurë përjetojnë më pak stres. E thënë kjo, është mjaft e rëndësishme se si...

Life Style 15:27 - 12 Nentor, 2019

Konsumi i ujit të rëndë ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës

Efektet e veçanta kurative, Raporti i OBSH: Konsumimi i ujit të rëndë ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës Për të minimizuar rrezikun e sëmundjes së zemrës,...

Kuriozitete 15:40 - 4 Nentor, 2019

Toka po shkatërrohet/ Janë në rrezik për shkak të njerëzve, ja kafshët të cilat janë në rrezik zhdukjeje

Kur një specie zhduket, ajo është zhdukur njëherë e përgjithmonë dhe kjo do të thotë që anëtari i fundit që mbijeton ka vdekur. Toka aktualisht po...

Life Style 15:05 - 30 Tetor, 2019

Rreziku i sëmundjeve të zemrës/ Studimet i habisin të gjithë, ja çfarë po ju shkakton konsumi i vezës

Disa studime të fundit kanë lidhur nivele të larta të një produkti metabolik,me rrezik më të lartë të sëmundjeve kardiovaskulare përmes një mekanizmi që përfshinte zorrën...

Life Style 13:28 - 5 Tetor, 2019

Kujdes nga këto ushqime, iu rrezikojnë shëndetin/ Ja çfarë nuk duhet të konsumoni në mëngjes

Të gjithë tashmë e dinë që vakti i mëngjesi është pjesa më e rëndësishme e ditës dhe nëse nuk e konsumoni ky është një rrezik i...

Life Style 13:10 - 21 Shtator, 2019

Rrezik helmimi dhe probleme shëndetësore/ Zbuloni 11 ushqimet që nuk duhet t’i ngrohni në mikrovalë

A e dinit që jo cdo ushqim duhet të ngrohet në mikrovalë? Sipas ekspertëve ato mund t’ju shkaktojnë probleme shëndetësore, në rast se ngrohen nëpërmjet valëve....

vitamine c
Life Style 13:25 - 7 Shtator, 2019

Kini kujdes/ Vegjetarianët janë më të rrezikuar nga kjo sëmundje, zbuloni arsyen

Dietat pa mish po rriten gjithnjë e më shumë në preferencat e njerëzve në gjithë botën, dhe vetëm në Britani 1.7 milionë njerëz po “shmangin” mishin...

Life Style 11:53 - 3 Shtator, 2019

“Mos e vendosni veten në rrezik”/ Shtohen vjedhjet e llogarive në Instagram, ja si të “shpëtoni”

Prej disa ditësh shumë njerëz në botë kanë pasur probleme me llogaritë e tyre të Instagram për shkak të hakerave dhe mashtrimeve që ato po bëjnë...

Blog 10:29 - 26 Gusht, 2019

Rreziku i cigareve elektronike: Edhe një përdorim i vetëm, i ndryshon menjëherë enët tona të gjakut

Prej më shumë se një dekadë, cigaret elektronike janë promovuar si një alternativë më e sigurtë ndaj pirjes tradicionale të duhanit. Por as kjo metodë, nuk...

Kuriozitete 11:56 - 13 Gusht, 2019

Këto janë 10 plazhet më të rrezikshme në botë

Plazhet janë zakonisht vendet, ku shumë njerëz pushojnë dhe argëtohen, kryesisht gjatë sezonit të verës. Por nëpër botë ekzistojnë disa plazhe, që janë hera-herës shumë të...

Life Style 14:25 - 22 Korrik, 2019

Rreziku i mbajtes së ushqimeve në frigorifer/ Ja cilat duhet t’i hiqni urgjentisht

Keni dëgjuar se buka duhet të mbahet në frigorifer që mos të prishet? E keni gabim.  Sipas ekspertëve lista e mëposhtme e ushqimeve nuk duhet mbajtur...

Life Style 12:10 - 22 Qershor, 2019

Nga temperatura tek rreziku i ftohjes artificale/ Zbuloni mënyrat si të “mbroheni” nga kondicioneri

Në këto temperatura të nxehta vere e vetmja gjë qe na freskon , veç plazhit, është kondicioneri. Shumë njerëz e përdorin çdo moment por edhe natën...

Life Style 12:25 - 16 Qershor, 2019

Foto tronditëse/ Mjeku tregon rrezikun e pastës së dhëmbëve për të qetësuar plagët e djegies

Legjendat urbane thonë se kur digjeni duhet të përdorni pastë dhëmbësh ose produkte të tjera për ta qetësuar. Por një mjek ka shpërndarë një foto të...