Connect with Us

All posts tagged "semundje"

Shëndeti 12:33 - 24 Prill, 2020

Përmirësimi i cilësisë së ajrit/ Ulja e rrezikut të sëmundjeve të ndryshme

Përmirësimi i cilësisë së ajrit ka qenë e vetmja e mirë që ka sjellë Coronavirus dhe duhet të mbahet përmes çdo strategjie daljeje. Historitë e jetës...

Kuriozitete 14:23 - 13 Mars, 2020

Si të trajtojmë ankthin që krijon koronavirusi/ Ndiqni disa këshilla shumë të thjeshta

Ka hapa praktikë që mund të ndërmerrni për të mbajtur nën kontroll ankthin tuaj në këto kohë shqetësuese. Psikologu mjedisor Lee Chambers ka përshkruar disa tregues...

Shëndeti 12:42 - 9 Mars, 2020

Zvogëlon rrezikun e sëmundjeve/ Përdorimi i vajit të ullirit në vend të këtyre ushqimeve mbron zemrën

Përfitimet shëndetësore të dietës Mesdhetare janë të njohura: Shumë fruta, peshk dhe vaj ulliri kanë treguar se forcojnë kockat, përmirësojnë shëndetin e trurit dhe zvogëlojnë rrezikun...

Shëndeti 14:37 - 4 Mars, 2020

Sëmundja e lëkurës Psoriasis/ Simptomat dhe disa mënyra për ta menaxhuar atë

Psoriaza është një sëmundje kronike e lëkurës. Në Suedi kanë rreth 250 000 persona me sëmundjen psoriasis. Simptoma është, të paraqiturit e njollave të kuqe, të...

Kuriozitete 17:09 - 1 Mars, 2020

Pas shpërthimit të Koronavirusit/ Ky është vendi me aplikacionet më të mira për gjurmimet e sëmundjes

Koreja e Jugut është një nga vendet më të  përparuara përsa i përket teknologjisë. Që pas shpërthimit të koronavirusit krijuesit e aplikacioneve nisën të formonin kode...

Showbizz 18:25 - 17 Shkurt, 2020

“Kam humbur tërësisht zërin tim”/ Elton John ndërpret performancën për shkak të sëmundjes

Elton John ka ndërprerë në mes koncertin e tij për shkak të një problem shëndetësor. Gjatë koncertit në Zelandën e Re u detyrua ta linte performancën...

Shëndeti 14:36 - 17 Shkurt, 2020

Çfarë i shkakton sëmundjet e zemrës? Llojet dhe faktorët më të zakonshëm të rrezikut

Sëmundja e zemrës është shkaku kryesor i vdekjes në Shtetet e Bashkuara. Sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, ajo shkakton një në çdo katër...

Shëndeti 13:34 - 10 Shkurt, 2020

Vetmia/ 5 gjërat që duhet t’i dini patjetër

Pothuajse të gjithë ndjehen të vetmuar në një moment. Lajmi i mirë është se për shumë prej nesh është një gjendje e përkohshme, ndoshta e shkaktuar...

Shëndeti 14:24 - 8 Shkurt, 2020

Simptomat që “maskojnë” sëmundjet e vërteta

Ekspertët thonë se në disa raste doktorët mund të gabojnë në përcaktimin e diagnozës. Kjo ndodh për shkak të simptomave që janë të ngjashme me sëmundje...

Shëndeti 12:53 - 27 Janar, 2020

Shkencëtarët bëjnë zbulimin e madh/ Këto dy ilaçe mund të kthejnë pas dëmet e artritit

Sëmundja e Osteoartritit është një nga sëmundjet që çdo vit prek me qindra njerëz në botë. Kjo sëmundje shkaktohet nga ndryshimet graduale të kërcit që mbështjellin...

Showbizz 15:21 - 26 Janar, 2020

Justin Bieber shpërthen në lot/ Tregon hapur problemet me depresionin dhe sëmundjen

Justin Bieber ka shpërthyer në lot teksa ka rrëfyer problemet shëndetësore dhe problemet me depresionin . Ai ka treguar se transformimin e tij nga një adoleshent...

Showbizz 15:49 - 24 Janar, 2020

I tha se dukej si shtatzënë/ Taylor Swift rrëfen problemet me sëmundjen

Këngëtarja me famë botërore Taylor Sëift si asnjëherë më parë ka folur për luftën e saj me sëmundjen. Për Variety Taylor është shprehur se për një...

Shëndeti 14:48 - 18 Janar, 2020

Si të ulni kolesterolin me dietën e duhur dhe regjimet e ushtrimeve

Sipas Steven Reisman , MD, një kardiolog dhe drejtor i Qendrës Diagnostike Kardiake në Nju Jork, mënyra më e mirë për të ulur kolesterolin është modifikimi...

Shëndeti 17:00 - 16 Janar, 2020

Çfarë është tumori/ Llojet e sëmundjes

Tumori është një masë ose gungë indesh që mund të ngjajnë me ënjtje. Jo të gjithë tumorët janë kancerogjenë, por në çdo rast të prekurit duhet...

Shëndeti 16:05 - 10 Janar, 2020

Lufton sëmundjet e zemrës dhe goditjet në tru/ Çaji jeshil i domosdoshëm për një jetë më të gjatë

Sipas një studimi të ri, pirja e çajit të paktën tre herë në javë mund të zvogëlojë rrezikun e vdekjes nga sëmundjet kardiovaskulare dhe është e...