Connect with Us

All posts tagged "shendet"

Shëndeti 13:03 - 24 Prill, 2020

Ndikon në sistemin imunitar dhe lufton sëmundjet/ Përfitimet e jashtëzakonshme të vajit të farës së zezë

Vaji i farës së zezë është i njohur për përfitime të shumta shëndetësore.Vaji i farës së zezë (Nigela Sativa) ka një përdorim të gjerë rreth 2500...

Shëndeti 13:37 - 15 Prill, 2020

Lëkura e portokallit çudibërëse/ Përfitimet që i sjell trupit tuaj

Lëkura e portokallit është e pasur me veti medicinale, kështu që nuk duhet të humbni të gjithë atë potencial. Me të, për shembull, ju mund të...

Showbizz 12:27 - 12 Prill, 2020

Këngëtarja shqiptare rrëfen për problemet shëndetësore/ “Nuk kam qenë mirë por nuk jam testuar”

Këngëtarja e njohur shqiptare Albërije Hadërgjonaj ka treguar se ka pasur simptoma të gripit këto ditët e fundit. Ajo është shprehur se nuk është ndjerë mirë...

Shëndeti 13:22 - 5 Prill, 2020

Si të ushqehemi gjatë karantinës/ Këshilla të vlefshme për këtë periudhë izolimi

Qëndrimi për shumë kohë I mbyllur në shtëpi mund të hskaktojë shumë probleme me shëndetin. Ndaj edhe pse të izoluar duhet të kemi kujdes dhe të...

Kuriozitete 12:56 - 18 Mars, 2020

Coronavirus/ Pse nuk duhet të punoni nga shtrati gjatë periudhës së vetë-izolimit

Ndërsa koronavirusi përhapet dhe merren masa më të mëdha për distancimin shoqëror, shumë prej nesh kanë filluar të punojnë nga shtëpia. Të kesh hapësirë ​​për një...

Showbizz 12:02 - 14 Mars, 2020

Anulon koncertet/ Alban Skënderaj: Shëndeti mbi të gjitha

Këngëtari shumë i dashur për publikun, Alban Skënderaj, për shkak të përhapjes së Coronavirusit dhe anullimit të fluturimeve, ka lajmëruar se janë anuluar koncertet e tij,...

Shëndeti 16:35 - 9 Mars, 2020

Studimet: 30 minuta në ditë ecje, largojnë rrezikun e vdekjes

Kemi lexuar e dëgjuar shpesh që dietat dhe ushtrimet janë çelësi për një jetë të shëndetshme dhe të gjatë. Por Study Finds raporton se të ecurit...

Shëndeti 12:28 - 9 Mars, 2020

Zëvendësoni mishin e kuq me proteina bimore/ Studiuesit zbulojnë përfitimet e jashtëzakonshme

Sipas rezultateve të dy studimeve paraprake, të hani më shumë proteina nga burimet bimore ose bulmeti, ndërsa zvogëloni sasinë e mishit të kuq që konsumoni mund...

Shëndeti 13:24 - 7 Mars, 2020

12 ushqimet më të mira për lëkurë të shëndetshme

Ushqyerja është e rëndësishme për shëndetin. Një dietë jo e shëndetshme mund të dëmtojë metabolizmin tuaj, të shkaktojë shtim në peshë dhe madje të dëmtojë organet,...

Shëndeti 14:29 - 3 Mars, 2020

Çrregullimi ushqimor/ Shenjat paralajmëruese dhe faktorët e rrezikut

Çrregullimi i të ngrënit është një nga çrregullimet më të zakonshme në SHBA, e cila prek 3.5 % të grave dhe 2% të burrave. Çrregullimi i...

Kuriozitete 15:16 - 1 Mars, 2020

Kujdesuni për shëndetin tuaj/ Këto janë shenjat e horoskopit që do të kenë probleme gjatë muajit Mars

Dashi Në fundin e muajit, kur hëna e re do të ndikojë në shenjën tuaj, do të keni një mundësi të ndryshoni rutinën tuaj. Demi Meditoni...

Kuriozitete 16:50 - 28 Shkurt, 2020

Shenjat paralajmëruese/ Këto veprime tregojnë se diçka nuk po shkon mirë me trupin tuaj

Një dëshirë për të  përtypur akull ose për të ngrënë diçka të kripur gjatë gjithë kohës mund të jetë një shenjë e një problemi më të...

Shëndeti 16:25 - 24 Shkurt, 2020

Super ushqimi që bën mrekulli në shëndetin tonë/ Përfitimet e jashtëzakonshme të spirulinës

Në perëndim spirulina është një produkt ushqimor i ngrohtë, por mund të përdoret për të luftuar kequshqyerjen dhe fuqizuar fermerët në vendet në zhvillim. Ndikuar nga...

Shëndeti 15:12 - 23 Shkurt, 2020

Janë të rrezikshme për shëndetin tuaj/ 9 gjërat që nuk duhet t’i bëni kurrë

Njerëzit kanë një  sens që i ndihmon ata të parashikojnë se kur do të jenë në rrezik. Sidoqoftë, jo të gjitha situatat mund të parashikohen, veçanërisht...

Shëndeti 13:21 - 21 Shkurt, 2020

Zbulimi i madh i shkencëtarëve/ Super antibiotiku që vret çdo lloj infeksioni rezistent

Studiuesit e Teknologjisë në Masaçusets kanë kryer studime dhe kanë zbuluar se një antibiotik të ri që mund të vrasë edhe supermikrobet rezistente ndaj të gjithë...