Connect with Us

All posts tagged "shkencetare"

Shëndeti 12:38 - 10 Mars, 2020

Coronavirus/ Shkencëtarët përdorin kodin gjenetik për të ndjekur përhapjen

Shkencëtarët po analizojnë kodin unik gjenetik të mostrave individuale nga pacientët e infektuar për të gjetur se si po përhapet koronavirusi në të gjithë Mbretërinë e...

Kuriozitete 14:40 - 20 Nentor, 2019

Habisin shkencëtarët/ Ja disa nga arsyet që nuk duhet t’i vrisni merimangat në shtëpinë tuaj

Merimangat janë krijesa të tmerrshme, me tetë këmbë, qe i shkaktojne makthe njerëzve. Por megjithatë, shkencëtarët insistojnë të na thonë se merimangat thjesht keqkuptohen, dhe jo...

Kuriozitete 14:52 - 29 Tetor, 2019

Pëlqeni filmat e frikshëm?/ Shkencëtarët kanë një lajm të mirë për ju

Dita e frikshme  e “Halloween” dhe maskave të kësaj dite po afrojnë dhe sigurisht kjo nuk mund të kalohet pa shikuar disa filma horror. Për disa...

Kuriozitete 14:14 - 22 Tetor, 2019

Ju flihet vetëm gjumë dhe jeni të lodhur?/Zbuloni çfarë po e shkakton këtë gjendje sipas shkencëtarëve

Keni disa ditë që ndiheni të lodhur, ju flihet gjumë dhe ndiheni të rraskapitur? Nuk ka asnjë problem dhe nuk duhet të shqetësoheni. Sipas disa ekspertëve...

Life Style 12:40 - 4 Shtator, 2019

Shkencëtaret bëjnë zbulimin e madh/ Si të zbuloni që keni kancer me një test urine

Shkencëtarët e “Imperial College London”, së fundmi kanë kryer një studim i cili konsiston në një test që ndryshon ngjyrën e urinës dhe nëse zbulon kancerin,...

Blog 10:13 - 23 Gusht, 2019

OBSH/Kush janë 9 viruset më vdekjeprurëse, që rrezikojnë sot mbarë botën

Një panel shkencëtarësh dhe ekspertësh të shëndetit publik, të mbledhur nga Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH), u takuan kohët e fundit për të diskutuar mbi patogjenët...

Kuriozitete 19:40 - 3 Gusht, 2019

Shkencëtarët përhapin alarmin/ Pamjet tronditëse, 12 miliardë ton akull shkrijnë brenda një dite

Temperaturat ekstreme që po përjeton gjithë bota duket se ka prekur edhe Grenlandën. Sipas ekspertëve 12 miliardë ton akull kanë shkrirë brenda një dite i cili është...

Life Style 10:25 - 28 Qershor, 2019

“Si një atak në zemër”/ As shkencëtarët nuk i shpjegojnë dot dhimbjet e menstruacioneve

Gratë në gjithë botën çdo muaj përjetojnë dhimbje të tmerrshme për shkak të menstruacioneve por deri më tani askush nuk ka arritur të japë një arsye...

Kuriozitete 12:40 - 19 Qershor, 2019

“Ngjarje ekstreme”/ Shkencëtarët përhapin alarmin, ngrohja globale po shkatërron botën

Ngrohja globale gjithnjë e më shumë po “kërcënon” botën me ndryshimet drastike dhe sipas ekspertëve, kjo është një kambanë alarmi . Në një foto për “Daily...

Life Style 12:10 - 16 Qershor, 2019

Shkencëtarët përhapin alarmin/ Ja çfarë po ju shkakton varësia nga telefoni

Përdorimi i telefonave celularë është përhapur në masë dhe sipas studimeve të ndryshme të gjithë e kemi mësuar tashmë se mund të ndikojë tek gjumi, shëndeti...

Life Style 11:25 - 9 Qershor, 2019

E pabesueshme/ Sipas shkencëtarëve, edhe meshkujt kanë cikël menstrual por…

Çdo muaj femrat kanë ciklin e tyre menstrual i cili shkakton ndryshime në trup dhe shumë prej tyre kanë dhimbje. Por sipas endokrinologut sllovak Peter Celec, ...

Life Style 15:28 - 5 Qershor, 2019

Riparon dëmtimet nga ataku në zemër/ Shkencëtarët bëjnë zbulimin që do të shpëtojë qindra jetë

Një “armë pompimi” që përmban miliona qeliza të gjalla, duke rrahur mund të ndihmojë në riparimin e dëmeve të shkaktuara nga një atak në zemër, sipas...

Life Style 14:25 - 15 Maj, 2019

Habisin shkencëtarët:”Nëse fëmija i ngjan babait është më i shëndetshëm”

Ekspertët i kanë habitur të gjithë me studimin e tyre më të fundit. Sipas “Journal of Health Economics”,  bebet që i ngjajnë më shumë baballarëve në...

cigare elektronike
Life Style 15:25 - 24 Prill, 2019

Cigaret elektronike po ju shkatërrojnë/Shkencëtarët ngrejnë alarmin për përdoruesit

Një ekip i Shkollës së Shëndetit Publik të Harvardit TH Chan studioi produktet e cigareve elektronike. Ata identifikuan një “endotoksinë” mikrobike nga bakterie që kanë një...

Life Style 14:25 - 10 Prill, 2019

Habisin shkencëtarët:”Nëse nuk i lëshoni gazrat,mund të përfundojnë duke dalë nga goja”

Për t’i shpëtuar sikletit, jeni munduar të mbani gazrat duhet të dini që ato e gjejnë gjithsesi një mënyrë për t’u larguar nga organizmi juaj.Collins, dietolog...