Connect with Us

All posts tagged "shkencetaret"

Life Style 16:08 - 19 Nentor, 2019

Shkencëtarët shokojnë me studimin e fundit: “Të rinjtë po defromohen dita-ditës”

Hulumtimi i kryer në Universitetin e Bregut të Diellit në Australi ka zbuluar se të rinjtë, kryesisht midis moshës 18-30 vjeç, kanë një rritje të pazakontë...

Life Style 00:10 - 2 Dhjetor, 2018

Shkencëtarët japin shpresë  HIV-AIDS/Zbulohet strategjia e kurës së re

Kanë kaluar rreth 50 vite që nga koha kur  HIV-i  u shëndrrua në një nga  viruset më shkatërrues të rracës njerëzore. Mënyra e trajtimit ka avancuar...

Teknologji 20:17 - 21 Gusht, 2018

Binden shkencëtarët/ Në hënë ka depozita uji

Shkencëtarët janë të bindur tashmë se në hënë ka ujë. Ata kanë dalë në këtë përfundim, pasi një instrument i inkorporuar në anijen kozmike indiane Chanrayann...

Kuriozitete 22:30 - 7 Shkurt, 2018

Gjërat që duhet të dini për njerëzit me sy kafe

Në botë ka shumë njerëz me sy kafe e nëse jeni dhe ju pjesë e tyre, jeni me fat. Sytë kafe janë më të ngrohtat dhe...

Kuriozitete 01:40 - 6 Shkurt, 2018

Tiparet që duhet të ketë mashkulli ideal sipas shkencëtarëve

Kuptimi i përsosmërisë dallon nga një person tek tjetri, mirëpo shkencëtarët megjithatë kanë provuar të gjejnë karakteristikat fizike, të cilat do të duhej t’i ketë mashkulli...

Kuriozitete 19:20 - 18 Dhjetor, 2017

Zëra misterioz regjistrohen nga shkencëtarët në thellësinë e oqeanit Indian

Shkencëtarët për herë të parë kanë regjistruar një “zë” misterioz të gjeneruar nga lëvizja e Tokës së thellë nënujore, një fenomen që mund të na ndihmojë...

Kryesore Show Biz 02:15 - 2 Dhjetor, 2017

Zbulohet eseja sekrete e Winston Chruchill për ekzistencën e alienëve

Winston Churchill mendonte thellë për mundësinë e ekzistencës së alienëve dhe bëri një varg parashikimesh të frikshme, sipas një eseje të sapo zbuluar. Me Evropën në...

Kuriozitete 01:15 - 23 Nentor, 2017

Shkencëtarët kërkojnë ndalimin e prodhimit të xixave

Xixat duken si diçka zbavitëse dhe aspak të dëmshme, por ndikimi i tyre në mjedis ka bërë që disa shkencëtarë të bëjnë thirrje për të ndaluar...

Kuriozitete 01:15 - 15 Nentor, 2017

15 mijë shkencëtarë japin paralajmërimet katastrofike për fatin e planetit

Mijëra shkencëtarë nga e gjithë bota kanë lëshuar një tjetër paralajmërim të zjarrtë për njerëzimin, duke theksuar ‘dëmin e pakthyeshëm’ që i është bërë dhe vazhdon...

Kuriozitete 15:25 - 20 Gusht, 2017

Misteret që as shkencëtarët nuk i shpjegojnë dot

Duket sikur me zhvillimin e teknologjisë dhe kërkimet shkencore që studiojnë pothuajse çdo gjë në planetin tonë, ne kemi arritur të gjitha dijet e mundshme dhe...

Shëndeti 23:47 - 3 Gusht, 2017

Zbulimi më i madh i shkencëtarëve/Do shpëtojë botën nga uria

Shkencëtarët kanë krijuar proteinën bazë të ushqimeve nëpërmjet dioksidit të karbonit dhe elektricitetit, proteinë kjo e cila synon të shpëtojë botën nga uria. Ky ushqim i...

Life Style 12:22 - 1 Gusht, 2017

Shkencëtarët trondisin botën/Jemi buzë greminës, së shpejti do zhdukemi! (Video)

Një studim i Universitetit të Washingtonit është publikuar në revistën Nature Climate Change. Në këtë studim tregohet se si bota do të pësojë ndryshime shkatërrimtare për...

Kuriozitete 08:40 - 12 Korrik, 2017

Shkencëtarët: Shfarosja e gjashtë masive e Tokës është duke ndodhur

Shkencëtarët konkludojnë: “Shfarosja biologjike që rezulton do të ketë pasoja serioze ekologjike, ekonomike dhe shoqërore. Njerëzimi në fund do të paguajë një çmim shumë të lartë...

Life Style 15:43 - 6 Korrik, 2017

Rezistente ndaj nxehtësisë/Çfarë po sjellim shkencëtarët!

Megjithë bindjet e fuqishme të POTUS-it, se ndryshimi i klimës është një mashtrim i krijuar nga kinezët, shumica e njerëzve dhe pothuajse të gjithë shkencëtarët (97...

Life Style 23:17 - 8 Maj, 2017

Shkencëtarët zbulojnë sekretin e ‘Ujëvarave të Gjakut’ në akullnajat e Antarktikut

Në akullnajën Taylor në Antarktik është një ujëvarë në të cilën rrjedh ujë më ngjyrë gjaku. Kjo ujëvarë është zbuluar në vitin 1911 dhe që nga...