Connect with Us

All posts tagged "stres"

Kuriozitete 12:42 - 11 Prill, 2020

Videot që po bëjnë xhiron në rrjetet sociale/ Mjekët sfidojnë koronavirusin me “valle”

Profesionistët e mjekësisë në Filadefia dhe disa vende të tjera të botës po marrin pjesë në sfidat e vallëzimit në mediat sociale. Kjo i ka ndihmuar...

Shëndeti 11:58 - 1 Prill, 2020

Jeni të stresuar dhe hani pa kontrroll në këtë periudhë izolimi/ Zbuloni si duhet të kujdeseni për shëndetin tuaj

Me pandeminë globale dhe  koronavirusin që na sfidon çdo ditë, në mënyra të ndryshme, duket se është bërë një problem me mundësi të barabarta, duke prekur...

Kuriozitete 13:50 - 10 Shkurt, 2020

Stres dhe ankth në punë/ Studimet: Mbajtja e një bime në zyrë mund të bëjë “magji”

Keni një ditë të vështirë në punë? Jeni të stresuar nga shefi apo takimet e shumta? Sipas studiuesve japoneze gjithçka që mund t’iu ndihmojë është një...

Kuriozitete 15:05 - 18 Nentor, 2019

Përjetoni më pak stres/ Habit studimi, ja çfarë do të thotë të punosh në një zyrë me një mik të ngushte

Shumica e njerëzve kalojnë më shumë kohë në punë sesa në shtëpi, kështu që është e natyrshme që ata janë të prirur të krijojnë lidhje me...

Kuriozitete 10:20 - 16 Nentor, 2019

Zvogëlon stresin dhe ruan zemrën/ Habit studimi, kjo këngë ndihmon në qetësimin e shoferëve

Muzika është “terapia” më e mirë për të gjithë njerëzit në raste stresi ose kur jeni të mërzitur. Por një zbulim i fundit i ka habitur...

Kuriozitete 13:40 - 20 Shtator, 2019

“Më heqin stresin”/ Njihuni me vajzën që tronditi njerëzit me hobin e saj të frikshëm

Një 27-vjeçare në Australi, i ka shokuar të gjithë me “fiksimin” e saj për merimangat e mëdha në fytyrë. Tarni Roebuck nga Queensland, i pëlqen shumë...

Life Style 14:07 - 8 Gusht, 2019

Shkenca e stresit/ Çfarë është, pse ekziston, dhe pse është nganjëherë shumë i madh

Çfarë stresi! Një nga shprehjet më të zakonshme në gjuhën e përditshme, tregon përgjigjen natyrore ndaj një stimuli, që kërcënon mirëqenien tonë fizike ose psikologjike. Në...

Life Style 13:40 - 29 Maj, 2019

Stresi në punë klasifikohet sëmundje/ Ja cilat janë simptomat

Stresi që ju shkaktohet nga puna apo nga papunësia do të njihet zyrtarisht si një sindromë. Është agjencia speciale e Organizatës Botërore të Shëndetësië ajo e...

pse grate stresohen me shume se burrat
Life Style 15:10 - 3 Maj, 2019

Cilat janë arsyet që stresohemi? Zbuloni 3 pikat kryesore

Faqja online ‘Spotify’ ka zbuluar përmes një liste me 3 pika, gjërat e vogla te cilat po stresojnë njerëzit çdo ditë dhe gjithashtu zbuloi se 74%...

efektet anesore te stresit
Life Style 15:10 - 15 Prill, 2019

Disa këshilla që duhet t’i dimë patjetër/Si të zhdukim stresin si me magji

Nëse jemi të stresuar, atëherë fillimisht gjëja e parë që duhet të bëjmë është të çlirojmë veten nga mendimet negative. Mos u ankoni gjithë kohën! Në...

dere apo note muzike
Life Style 20:15 - 30 Mars, 2019

Jeni të stresuar? Tingujt e kësaj kënge kanë efektin më të mirë qetësues

Studime të shumta kanë treguar se kombinimet e tingujve të ndryshëm muzikorë kanë efekt qetësues dhe ndikojnë pozitivisht në mirëqenien tonë. Macaroni Union, një bandë muzikore...

stresi i nje gruaje te martuar e ka emrin burre
Kuriozitete 23:58 - 5 Mars, 2019

Studimi/ Stresi i një gruaje të martuar e ka emrin “burrë”

Kohët e fundit në SHBA është zhvilluar një studim me rreth 7000 gra. 46 përqind e tyre ka deklaruar se burrat e tyre i stresonin më...

efektet anesore te stresit
Life Style 20:00 - 5 Mars, 2019

Efektet anësore të stresit/ Sëmundja që na kaplon pa e kuptuar  

Stresi është përgjigjia që jep trupi ynë ndaj stimujve të jashtëm. Kur kalojmë momente shumë të tensionuara ndjehemi të kërcënuar dhe trupi ynë aktivizon sistemin e...

rritja e femijeve stresante
Kuriozitete 23:00 - 27 Shkurt, 2019

Studimi/  Rritja e fëmijëve qenka rutina më stresante e mundshme

Sipas një studimi të kryer me rreth 1500 nëna dhe baballarë në Mbretërinë e Bashkuar, rreth 31 përqind e prindërve ka pranuar se qendrimi në shtëpi...

nenat me tre femije kane me pak stres
Kuriozitete 23:40 - 12 Shkurt, 2019

 Studimi/ Nënat me dy fëmijë janë më të stresuara se nënat me tre fëmijë

Sipas një studimi të bërë në shtetet e Bashkuara, pasi janë studiuar rreth 7164 nëna, rezultatet kanë dalë në përfundimin se nënat me tre fëmijë janë...