Connect with Us

All posts tagged "studim"

Blog 12:33 - 15 Shtator, 2019

Pse ndikon drita e Hënës së plotë mbi gjumin tonë?

Shumë njerëz thonë se kur Hëna është e plotë, ata qëndrojnë zgjuar, ose e kanë të vështirë të flenë normalisht. Tashmë një studim i fundit, i...

Life Style 21:32 - 6 Shtator, 2019

Studimi që “habiti” meshkujt/ Konsumoni kërpudha për të luftuar kancerin e prostatës

Studimi më i fundit i shkencëtarëve japonezë i ka habitur meshkujt në mbarë botën rreth sëmundjes së kancerit të prostatës i cili renditet si kanceri i...

Blog 11:53 - 6 Shtator, 2019

Janë të aftë në sporte por preken shpejt nga sëmundjet, çfarë nuk dini mbi mëngjerashët

Mëngjerashët ose njerëzit që përdorin më shumë dorën e majtë, përbëjnë gati 10 për qind të popullsisë së botës. Se përse disa njerëz, përdorin shumë më...

Life Style 11:53 - 4 Shtator, 2019

Ishemi në tru dhe sëmundje të tjera/ Studimi ngre alarmin, ndaloni konsumimin e pijeve me gaz

Shumë herë është paralajmëruar që pijet me gaz janë tepër të dëmshme për organizmin e njeriut. Por këtë herë një studim i fundit i ka frikësuar...

Blog 11:40 - 2 Shtator, 2019

Studimi i ri/Smartfonët dhe rrjetet sociale, i mbrojnë të rinjtë nga ankthi dhe depresioni

Të rinjtë e sotëm po rriten në një botë dixhitale, dhe orët që kalojnë çdo ditë me smartfonët e tyre, shqetësojnë shumë prindër. Por sa të...

shenja horoskopi sherr
Kuriozitete 12:40 - 1 Shtator, 2019

“Kanë një kujtesë të tmerrshme”/ Studimi “habit” meshkujt, ja përse debatet me femrat janë të kota

Detajet janë ato që bëjnë diferencën. Dhe së fundmi një studim ka treguar se sipas sondazheve , kur vjen puna tek mbajtja mend e detajeve të...

Kuriozitete 13:40 - 28 Gusht, 2019

Studimi që po bën xhiron e rrjetit/ Nëse “vetëkënaqeni” rregullisht, mund të jeni më të suksesshëm në jetë

Nëse masturboheni rregullisht, keni gjasa të jeni më të suksesshëm në jetë. Në këtë përfundim kanë arritur disa ekspertë nga faqja online “Univia” të cilët thanë...

pasojat e fshehta te pagjumesise
Blog 11:00 - 21 Gusht, 2019

Studimi/Një gjumë i keq natën, dëmton rëndë kujtesën dhe gjendjen emocionale

Filozofi i Mesjetës, Toma Akuini shkroi dikur se “pikëllimi mund të lehtësohet nga një gjumë i mire”. Sot shkencëtarët po konstatojnë, se ai nuk ishte shumë...

Kuriozitete 12:45 - 8 Gusht, 2019

Studimi: Prindër më të mëdhenj në moshë, fëmijë më pak agresivë dhe problematikë

Sa e rëndësishme është mosha e prindërve, për mirëqenien mendore të fëmijëve të tyre? Më mirë prindër shumë të rinj, apo më të pjekur në moshë?...

Kuriozitete 13:53 - 22 Qershor, 2019

“Vetëm për ushqim falas”/ Studimi i ri “habit” meshkujt, ja çfarë ndodh në takimet romantike

Një studim i kryer së fundmi nga psikologët britanikë, i ka shokuar të gjithë meshkujt. Sipas tyre, 23 deri në 33 për qind e grave thonë...

Kuriozitete 12:25 - 20 Qershor, 2019

“Gratë tërhiqen nga…”/ Studimi i ri habit njerëzit, ja preferencat e tyre

Shumë meshkuj mendojnë se gratë tërhiqen nga muskujt apo nga gjatësia e tyre. Por e keni gabim. Sipas një studimi gratë i konsiderojnë më seksi dhe...

Kuriozitete 12:53 - 19 Qershor, 2019

“Qentë po ju manipulojnë”/ Studimi tregon evoluimin e kafshëve dhe lidhja emocionale me njerëzit

“Puppy eyes” është manipulimi që qentë po bëjnë kur duan të thonë diçka apo kërkojnë vëmendjen tuaj.Sipas studiuesve, ky ndryshim ndodhi pikërisht te qentë, për shkak...

Life Style 13:25 - 3 Qershor, 2019

Jeni të “dashuruar” pas kafes? Studimi i ri tregon se mund të pini 25 filxhanë në ditë

Shume njerëz në botë janë të fiksuar pas pirjes së kafes duke e ekzagjeruar ndonjëherë dhe duke pasur pasoja me zemrën.Shumë studime të mëparshme sugjeronin se kafeja...

Kuriozitete 12:10 - 24 Maj, 2019

Nuk duhet të jeni e urtë/Studimi më i ri “mbështet” gratë që bërtasin gjithë kohën

Keni një grua që ju kontrollon dhe kritikon gjithë kohës? Atëherë jeni me fat. Studimi i ri tregon se gratë me personalitet të fortë mund t’u...

Grate kane nevoje per me shume gjume se burra
Kuriozitete 12:25 - 13 Maj, 2019

Me dritë ndezur apo fikur? Studimi tregon si duhet të flini

Shumë njerëz në botë sipas studimeve, thonë se ju pëlqen t’i zërë gjumi me dritë ndezur. Por ekspertët thonë se duhet ta ndryshoni sa më shpejt...