Connect with Us

All posts tagged "teknologji"

Teknologji 14:23 - 13 Shkurt, 2020

Gjiganti i teknologjisë kineze nis punën/ “Industria po pëson rënie”

Themeluesi i gjigantit të teknologjisë kineze Xiaomi ka kërkuar që industria e smartphone të vendit të kthehet në punë. Analistët parashikojnë që dërgesat e telefonave inteligjentë...

Teknologji 14:51 - 12 Shkurt, 2020

Coronavirus prek dhe teknologjinë/ Kompanitë më të mëdha heqin dorë nga eventi i madh

Ngjarja më e madhe në botën e teknologjisë është duke humbur disa nga emrat e saj më të mëdhenj. Amazon ( AMZN ) , Ericsson (...

Teknologji 13:09 - 11 Shkurt, 2020

Lokalizon personat e infektuar nga Coronavirus/ Kina krijon aplikacionin më të ri

Kina ka krijuar një aplikacion që lejon që përdoruesit të kontrrollojnë nëse kanë qenë pranë një personi i cili është i infektuar me Coronavirus. Detektori i...

Teknologji 14:05 - 10 Shkurt, 2020

Coronavirus/ Sony dhe Amazon tërhiqen nga shfaqja kryesore e teknologjisë

Sony dhe Amazona janë dy prej kompanive më të mëdha që kanë vendosur të tërheqin një nga shfaqjet më të mëdha të teknologjisë për shkak të...

Kuriozitete 14:40 - 2 Shtator, 2019

Mendoni se keni parë gjithçka? 20 fotot që vërtetojnë të kundërtën, zbuloni “çuditë” rreth botës

Teknologjia po avancon çdo ditë e më shumë, por mesa duket jo çdo gjë është “dixhitalizuar”. “BrightSide” ka sjellë në vëmendje 20 fotot më të cuditshme...

Kuriozitete 16:10 - 18 Gusht, 2019

Restoranti, ku kamarierët janë zëvendësuar me robotë femra

Si në çdo fushë tjetër të jetës shkenca dhe teknologjia kanë përparuar shumë. Në një nga restorantet më të shtrenjta në Bangalore në Indi, ka prezantuar...

Blog 10:12 - 15 Gusht, 2019

Ja si kompanitë e teknologjisë, e përdorin psikologjinë për të na mbajtur të “mbërthyer” pas telefonave

Nga Jon Schweppe “New York Post”   Sipas iphone-it tim, unë e përdor telefonin plot 177 herë në ditë, dhe shpenzoj 26 orë në javë në...

Life Style 21:25 - 17 Korrik, 2019

Teknologjia po na zëvendëson/ Ilustrimet që tregojnë ndryshimin drastik në jetën tonë

Teknologjia po “dominon” në jetën tonë ku gjatë gjithë kohës ne jemi të zënë në telefona, laptope dhe televizorë dhe komunikimi mes njerëzve po humbet. Por...

Life Style 20:25 - 3 Qershor, 2019

Avioni më i veçantë në botë në formë “V”/ Është komod dhe ekonomik

Delft Technology University në Holandë ka krijuar një nga avionët më të veçantë në botë. Avioni ka formë V dhe është një projekt 3D i financuar...

Life Style 12:25 - 30 Mars, 2019

Teknologjia avancon/Do të shpiket kompjuteri që parashikon vdekjen e njeriut

Shkencëtarët nga Universiteti i Nottingham-it besojnë se tashmë kompjuterat mund të parashikojnë vdekjen e parakohshme me 95 për qind saktësi. Ata kanë deklaruar se së shpejti...

Life Style 15:10 - 26 Mars, 2019

Shteti i parë në botë që bën dallimin në teknologji/Taksitë do të funksionojnë me wirless

Në Oslo, shumë shpejt taksitë do të funksionojnë përmes sistemit wireless dhe Norvegjia duket se do të jetë shteti i parë në botë, që e bën...

Life Style 20:00 - 16 Mars, 2019

Risi në teknologji/Intervistën tuaj të punës do ta bëni me një…robot

Roboti i quajtur “Tengai” është prodhim punës disa vjeçare nga Furhat Robotics, një kompani e robotikës dhe inteligjencës artificiale në Stokholm. Ai është 41 centimetra i...

Life Style 15:10 - 11 Mars, 2019

Me teknologjine më të re, tani mund ta kontrolloni telefonin tuaj me lëvizjen e dorës

Me ekran OLED prej 6.1 inç dhe rezolucion QHD+ mund të thuhet, se ky LG G8 ThinQ me bateri 3,500 mAh do të jetë shumë i...

Life Style 20:00 - 25 Dhjetor, 2018

Sa të lidhur jeni me telefonin tuaj?!

Sa të fiksuar jeni me telefonin tuaj? Përgjigja e vërtetë mund t’ju habisë. “Removed” është një projekt fotografik nga fotografi amerikan Eric Pickergill i cili fokusohet...

Life Style 22:10 - 5 Dhjetor, 2018

Samsung Galaxy S10 pritet të bëjë namin/ Ja se çfarë surprize na pret

Samsung galaksi  S10, pritet të jetë celualari më i mirë i prodhuar ndonjëherë nga gjigandi korean. Sipas informacioneve paraprake celulari pritet të vijë në 4 modele,...