Connect with Us

All posts tagged "toka"

Kuriozitete 17:31 - 1 Mars, 2020

“Objekti misterioz” rreth Tokës/ Imazhet që surprizuan astronomët

Shkencëtarët kanë publikuar imazhe të reja të një objekti misterioz që i është bashkuar orbitës së Tokës. Objekti krijoi ekzaltim në fillim të kësaj jave kur...

Kultura 10:37 - 27 Gusht, 2018

Asteroidi me përmasat e një piramide po i afrohet tokës

Një asteroid i madh sa Piramida e Gizës, po i afrohet me shpejtësi tokës. Sipas NASA-s, objekti qiellor ka një shpejtësi prej 32 km/h dhe konsiderohet...

Life Style 13:50 - 15 Dhjetor, 2017

“Një planet i ngjashëm me tokën”, NASA jep lajmin e jashtëzakonshëm

Për herë të parë në historinë e saj NASA ka bërë publik një lajm të rëndësishëm që vërteton ekzistencën e sistemeve të tjera planetare në hapësirë....

Kuriozitete 01:45 - 10 Dhjetor, 2017

NASA nuk e pa/ Asteroidi që mund të shkatërronte Nju Jorkun kalon fare pranë Tokës

Një asteroid masiv që mund të kishte shkatërruar një qytet me përmasat e Nju Jorkut, ka kaluar pranë Tokës dhe NASA thuhet se nuk e kishte...

Kuriozitete 23:50 - 24 Nentor, 2017

Rrotullimi i Tokës po ngadalësohet në mënyrë misterioze

Rrotullimi i Tokës është ngadalësuar  dhe shkencëtarët thonë se kjo është një shenjë se do të ketë një rritje të tërmeteve në vitin 2018. Sipas The...

Kuriozitete 00:30 - 16 Nentor, 2017

Planeti i afërt mund të jetë vendi më i përshtatshëm për të suportuar jetë

Shkencëtarët kanë gjetur një planet të përshtatshëm i cili mund të mbështesë jetë dhe ai është një nga fqinjët tanë më të afërt. Exoplanet i ri,...

Kuriozitete 23:40 - 13 Tetor, 2017

Gjërat që po zhduken nga Toka

Ne, si njerëz, jemi me fat. Kemi një planet të mrekullueshëm, një kopësht që na siguron gjithçka që duhet të lulëzojë dhe që na ushqen. Për...

Kuriozitete 23:00 - 28 Shtator, 2017

 Të pacënuara nga dora njerëzore/ Bukuritë marramendëse të planetit Tokë

Jo shumë njerëz e dinë se ka vende në Tokë, ku qeniet njerëzore nuk kanë vënë ende këmbë, dhe këto vende kanë ruajtur pothuajse tërësisht jetën...

Kryesore Show Biz 22:20 - 26 Shtator, 2017

Video/ Rreperi nis fushatën e mbledhjes së parave në një projekt që ‘do të provojë’ se Toka është e sheshtë

Reperi B.o.B mendon se Toka është e sheshtë dhe ai shpreson të mbledhë mjaftueshëm para për të nisur projektin i cili do të provojë këtë gjë....

Kuriozitete 12:44 - 31 Gusht, 2017

Asteroidi gjigand që mund të shfarosë jetën, kalon të premten pranë Tokës

Një asteroid gjigand që vlerësohet të jetë 4,3 milje i gjerë do të bëjë një “takim relativisht të ngushtë” me Tokën më 1 shtator. I quajtur...

Kuriozitete 14:34 - 24 Gusht, 2017

NASA publikon imazhet alarmante/ Çfarë i kemi bërë Tokës

Qëkur njeriu u bë zotërues i natyrës ai filloi ta shfrytëzonte atë për plotësimin e nevojave të tij. Normalisht ky shfrytëzim ka sjellë ndryshime të mëdha...

Kuriozitete 00:01 - 2 Gusht, 2017

Toka po jeton me kredi/Në 2 gusht mbarojnë rezervat e vitit

Që nesër, e mërkurë 2 gusht, Toka fillon të jetojë me kredi. Ose thënë ndryshe jashtë kapacitetit të asaj që planeti mund të sigurojë për banorët...

Kuriozitete 23:40 - 8 Korrik, 2017

Gjenden 10 planetë të rinj si toka !

NASA njoftoi zbulimin e 219 planetëve potencial jashtë sistemit tonë diellor, duke përfshirë 10 të ngjashëm me Tokën. Gjetjet u prezantuan në një konferencë shtypi në...

Kuriozitete 08:32 - 26 Prill, 2017

A do të bëhet ndonjëherë e ngurtë pjesa e brendshme e Tokës?

Nën të gjithë ne ndodhet një kazan i zhurmshëm shkëmbor, i mbështjellë rreth një bërthame hekur-nikeli, në temperatura të ngjashme me sipërfaqen e Diellit. Shumica e...

Teknologji 20:06 - 19 Shkurt, 2017

5 milionë kilometra katrorë! Toka ka tashmë një kontinent të ri

Shkencëtarët janë të bindur se kanë identifikuar një kontinent të ri dhe e quajnë atë Zealandia, raportojnë mediat ndërkombëtare. Në një hartë të re, një ekip...