Connect with Us

All posts tagged "Toke"

Kuriozitete 12:10 - 13 Mars, 2020

Në historinë e hershme të Tokës/ Studiuesit tregojnë detajet e zbulimit të fundit

Kur dinosaurët ecnin mbi Tokë, ditët në planetin tonë ishin pak më të shkurtra se 24 orët e plota që njohim sot. Toka u rrotullua më...

Kuriozitete 15:40 - 23 Nentor, 2019

Foto-Si ka ndryshuar Toka nga veprimet tona/ 10 vende që në të vërtetë janë të dukshme nga hapësira

Një nga mitet më të famshme të hapësirës është se Muri i Madh i Kinës është e vetmja arritje njerëzore që mund të shihet nga hapësira. NASA...

Kuriozitete 14:53 - 16 Nentor, 2019

Çfarë shikoni në këtë foto?/ Bëni këtë test dhe zbuloni “misionin” tuaj në Tokë

Cila është gjëja e parë që ju tërhoqi vëmendjen? 1. Një ujk: Nëse gjëja e parë që ju tërhoqi vëmendjen ishte ujku, do të thotë që...

Kuriozitete 15:40 - 4 Nentor, 2019

Toka po shkatërrohet/ Janë në rrezik për shkak të njerëzve, ja kafshët të cilat janë në rrezik zhdukjeje

Kur një specie zhduket, ajo është zhdukur njëherë e përgjithmonë dhe kjo do të thotë që anëtari i fundit që mbijeton ka vdekur. Toka aktualisht po...

Kuriozitete 10:59 - 16 Tetor, 2019

70% e agrikulturës së botës varet nga to/ Zbuloni kush është insekti më i rëndësishëm në Tokë

A e dinit se kush është insekti ose krijesa më e rëndësishme në planetin tonë? Sipas një studimi të fundit, bletët janë shpallur si krijesat më...

Showbizz 21:50 - 7 Tetor, 2019

“Toka jonë nuk i duron çibanët e huaj”/Landi i “West Side Family” revoltohet kundër politikës shqiptare

Në Kosovë, ditën e djeshme u zhvilluan zgjedhjet e parakohshme parlamentare, ku fitues u shpall Lëvizja Vetëvendosje e drejtuar nga Albin Kurti. Kjo u vlerësua edhe nga...

Bota 15:17 - 30 Gusht, 2019

“Thesari më i çmuar i Tokës në flakë”/ Shkencëtari hedh poshtë teoritë:”Njerëzit po gënjejnë”

Prej disa ditësh, pyjet e shiut në Amazonë ose ndryshe të njohura si “mushkëritë e Tokës” po përpihen nga flakët. Por një shkencëtar i klimës ka...

Kuriozitete 22:05 - 17 Korrik, 2019

Fotot që po “çmendin” rrjetin/ Zbuloni imazhet më mahnitëse rreth mrekullisë së Tokës

Toka është një vend i cili fsheh shumë mistere dhe mrekulli të cilat nuk shihen nga të gjithë njerëzit por vetëm nga ata që janë me...

Kryesore Show Biz 19:27 - 14 Korrik, 2019

“Nuk do të sjell në jetë fëmijë ”/ Këngëtarja e famshme tregon arsyen pse nuk do të bëhet nënë

Këngëtarja e famshme Miley Cyrus është një nga personazhet më të komentuara në mediat e huaja. Deklaratat e saj të fundit kanë tronditur fansat pasi edhe...

Kuriozitete 16:32 - 5 Qershor, 2019

Astronautët “çelin” dritën e kuqe/ Shtimi i satelitëve në Tokë një rrezik i madh

Mbingarkimi i orbitës nga satelitët mund të nxjerrë jashtë funksionit teleskopët dhe radioteleskopët duke penguar kërkimet nga astronautët. Në vitet e ardhshme pritet që satelitë si...

Kuriozitete 13:31 - 2 Maj, 2019

Asteroidi më i madh se Kulla Eifel do të kalojë pranë Tokës/ Nuk do t’iu duhet teleskopi për të parë

Shkencëtarët tashmë kanë filluar përgatitjet për një asteroid që fluturon një dekadë larg. Asteroidi Apophis, i quajtur Zot i Kaosit (i njohur gjithashtu si Apep), do...

Kuriozitete 12:53 - 15 Prill, 2019

Toka e parë nga sipër/Foto spektakolare që tregojnë ndryshimin tragjik të planetit tonë

Fotot spektakolare që do shikoni më poshtë që nga delta e lumenjëve më e madhe në botë në “Gjirin e Bengalës”, tek një varrezë avionësh në...

Kuriozitete 14:25 - 19 Mars, 2019

Shpërthen meteori pranë Tokës/10 herë më i fuqishëm se një bombë atomike

Një lëmsh i madh zjarri shpërtheu në atmosferën e Tokës në muajin dhjetor të vitit që kaloi.Këtë deklaratë e ka dhënë NASA ku ka thënë se...

shenjat e tokes te fshehta
Kuriozitete 23:50 - 24 Shkurt, 2019

Të fshehtat e shenjave të tokës/Çfarë nuk dinim për Demin, Virgjëreshën dhe Bricjapin

Janë të duruar Pavarësisht faktit që konsiderohen të ftohtë dhe të largët në shumë raste janë shumë të duruar. Kanë një durim të pafund  dhe kanë...

Kuriozitete 14:40 - 20 Shkurt, 2019

“Në këtë datë toka do të çahet nga një tërmet i fuqishëm”

Një tërmet me magnitutë më shumë se 8 ballë parashikohet të ndodhë më 21 shkurt. Dhe, nëse kjo ndodh vërtet, në do të kishim shumë pak...