Connect with Us

All posts tagged "tru"

Life Style 17:16 - 12 Janar, 2020

Zakonet e këqija që mund të dëmtojnë trurin tuaj/ 5 veprimet që nuk duhet të bëni

Mungesa e gjumit Njerëzit shpesh herë bëjnë gjëra që nuk duhen bërë. Disa nga zakonet e këqija që njerëzit bëjnë kur bëhen gati të flenë mund...

Life Style 12:00 - 1 Janar, 2020

5 ushqimet që duhet të konsumoni për të mbrojtur trurin tuaj

Ka shumë gjëra që mund t’ju ndihmojnë të ushtroni trurin tuaj dhe ta mbani atë të shëndetshëm, por nuk është aq e njohur që dieta juaj...

Life Style 14:28 - 29 Nentor, 2019

12 ushqimet që ndihmojnë në mirëfunskionimin e trurit/ Duhet të jenë patjetër në tryezën tuaj

Ushqimet që hamë mund të kenë një ndikim të madh në strukturën dhe shëndetin e trurit tonë. Ushqimi i një diete që rrit trurin mund të...

Life Style 11:53 - 25 Shtator, 2019

“Shpërndani foto vetëm duke menduar”/ “Shfrytëzon” impulset e trurit, risia e Facebook i habit të gjithë

Gjigandi i rrjeteve sociale Facebook, ka sjellë në treg risinë më të fundit e cila i ka habitur dhe mahnitur të gjithë. Së fundmi Facebook ka...

Life Style 11:53 - 4 Shtator, 2019

Ishemi në tru dhe sëmundje të tjera/ Studimi ngre alarmin, ndaloni konsumimin e pijeve me gaz

Shumë herë është paralajmëruar që pijet me gaz janë tepër të dëmshme për organizmin e njeriut. Por këtë herë një studim i fundit i ka frikësuar...

Life Style 13:10 - 13 Qershor, 2019

“Bakteret mund të përfundojnë në tru”/ Ja çfarë mund t’ju ndodhë nëse harroni të lani dhëmbët

Shumica e njerëzve e pranojnë se harrojnë të lajnë dhëmbët në mëngjes apo në darkë. Por sipas studimeve kjo jo vetëm dëmton dhëmbët por edhe trurin...

misteret e mendjes njerezore
Kuriozitete 20:40 - 2 Prill, 2019

Truri i njeriut/ Misteri që nuk kemi për të njohur kurrë

A e keni menduar ndonjëherë se çfarë ndodh me trurin tuaj kur shihni një vepër arti, apo kur diskutoni mbi një çështje? A është e mundur...

shenjat e tumorit ne tru
Life Style 23:20 - 30 Mars, 2019

Tumori i trurit/ Tre shenjat që duhet të na alarmojnë

Të përziera Ndjesia e trazimit të stomakut, sidomos në rastet kur nuk mund ta shpjegoni nga se vjen mund të jetë një shenjë e tumorit të...

Kryesore Show Biz 10:11 - 23 Mars, 2019

Aktorja e njohur rrëfen si i mbijetoi problemeve në tru: “Mendoja se nuk ja vlente të jetoja më”

Kasti i aktorëve të “Game of Thrones” është më i zënë se kurrë këto kohë, duke promovuar shfaqjen televizive në intervista të ndryshme apo në ture...

Life Style 14:40 - 20 Mars, 2019

Pamjet virale/Mjeku operon trurin e pacientit 3 mijë km larg

Mjeku Dr. Ling në Kinë ka kryer nje operacion shumë të vështirë por duke e kryer 3 mijë kilometra larg pacientit të tij me anë të...

vitamine c
Life Style 20:30 - 10 Mars, 2019

Çfarë duhet të konsumoni qe truri të “jetojë” sa më gjatë ?

Dietat me pak proteina dhe me konsum më të lartë të karbohidratesh mund të jenë çelësi i jetëgjatësisë, sidomos asaj të trurit, duke inkurajuar plakjen e...

Kuriozitete 11:22 - 2 Mars, 2019

Pse ‘të rrish kot’ i bën mirë trurit?

Rreth 72% e njerëzve në botë janë të mendimit se idetë më brilante vijnë gjatë dushit. A mendoni se frymëzimi është më i madh në një...

Kuriozitete 10:15 - 26 Shkurt, 2019

Fëmija i lindur pa tru, tani shkon në shkollë. Mamaja: Më thanë ta abortoja

Kur ishte ende në barkun e nënës së tij, Noah u diagnostikua me një sërë çrregullimesh që mund të ishin fatale për të, duke përfshirë anomalitë...

Life Style 16:10 - 19 Shkurt, 2019

Studimi/Byreku “shkatërron” trurin

Psikologia turke, Nejla Avci ka bërë një deklaratë me të cilën i ka çuditur, por edhe frikësuar të gjithë. Ajo ka thënë se byreku ndikon negativisht...

telepatia
Kuriozitete 23:00 - 31 Janar, 2019

Valët e veçanta të trurit që na lidhin me të tjerët/ Si funksionojn telepatia

Kur mendon për dikë, dërgon në univers valë me një frekuencë të veçantë. Këto valë mund të ndjehen në distanca të largëta dhe mund të prekin...