Connect with Us

All posts tagged "Ushqim"

Showbizz 12:41 - 15 Prill, 2020

VIDEO-Të qëndrosh në formë si Eni Koçi/ Këngëtarja tregon si kujdeset për mënyrën e të ushqyerit në karantinë

Këngëtarja Eni Koci ka ndarë me ndjekësit e saj se si po e kalon kohën në karantinë. Ajo i kushton shumë kohë palestrës dhe sigurisht mënyrës...

Shëndeti 13:22 - 5 Prill, 2020

Si të ushqehemi gjatë karantinës/ Këshilla të vlefshme për këtë periudhë izolimi

Qëndrimi për shumë kohë I mbyllur në shtëpi mund të hskaktojë shumë probleme me shëndetin. Ndaj edhe pse të izoluar duhet të kemi kujdes dhe të...

Shëndeti 11:58 - 1 Prill, 2020

Jeni të stresuar dhe hani pa kontrroll në këtë periudhë izolimi/ Zbuloni si duhet të kujdeseni për shëndetin tuaj

Me pandeminë globale dhe  koronavirusin që na sfidon çdo ditë, në mënyra të ndryshme, duket se është bërë një problem me mundësi të barabarta, duke prekur...

Shëndeti 13:26 - 16 Mars, 2020

Jeni të varur nga ëmbëlsirat/ Zbuloni mënyrat se si të hiqni sheqerin nga dieta juaj

Dëshironi të luftoni yndyrën, rrudhat dhe sëmundjen kronike? Konsideroni uljen e sasisë së sheqerit të tepërt në dietën tuaj.   Kaloritë boshe në sheqer padyshim kontribuojnë...

Shëndeti 12:42 - 9 Mars, 2020

Zvogëlon rrezikun e sëmundjeve/ Përdorimi i vajit të ullirit në vend të këtyre ushqimeve mbron zemrën

Përfitimet shëndetësore të dietës Mesdhetare janë të njohura: Shumë fruta, peshk dhe vaj ulliri kanë treguar se forcojnë kockat, përmirësojnë shëndetin e trurit dhe zvogëlojnë rrezikun...

Shëndeti 14:27 - 7 Mars, 2020

Të gjitha mënyrat se si misri futet në ushqimin tuaj/ Si të merrni vlerën më ushqyese

Vlera ushqyese e misrit në masë të madhe varet nga sa përpunohet.Misri i papërpunuar përmban nivele të konsiderueshme të lëndëve ushqyese jetike, duke përfshirë fibër, magnez,...

Life Style 12:00 - 1 Janar, 2020

5 ushqimet që duhet të konsumoni për të mbrojtur trurin tuaj

Ka shumë gjëra që mund t’ju ndihmojnë të ushtroni trurin tuaj dhe ta mbani atë të shëndetshëm, por nuk është aq e njohur që dieta juaj...

Kuriozitete 16:17 - 6 Dhjetor, 2019

Trendi që përfshiu dhe ushqimet/ 10 produktet më të preferuara të dekadës së fundit

Ashtu si shumica e tregjeve, industria ushqimore është në ndryshim të preferencës së konsumatorit, veçanërisht në botën e sotme virale. Gjatë dhjetë viteve të fundit ka...

Life Style 14:33 - 5 Dhjetor, 2019

Lehtëson stomakun dhe shmang të vjellat/ Disa arsye pse duhet të përdorim xhinxher në ushqim

Mëngjesi është një nga vaktet më të rëndësishme për çdo njeri. Pavarësisht se ndonjëherë rutina mund t’iu mërzisë por jo nëse pjesë e tij është xhinxheri....

Shëndeti 18:57 - 29 Nentor, 2019

Ushqimet sipas moshës/ Zbuloni çfarë duhet të konsumoni para dhe pas të 20-ave

Mendoni se thjesht sepse jeni i ri dhe metabolizmi juaj është në nivele të larta për të cilat nuk keni nevojë të shqetësoheni për ushqimin? Mendoni...

Shëndeti 18:42 - 29 Nentor, 2019

Janë më pak të preferuarat nga njerëzit/ 5 ushqimet “jo miqësore” që duhet patjetër t’i konsumoni

Hudhrat dhe qepët Hudhra dhe qepët përmbajnë përbërës të squfurit që janë shumë të nuhatshëm dhe mund të kontribuojnë në aromën e keqe. Aroma nuk vjen...

Life Style 13:48 - 28 Nentor, 2019

9 gabimet që shumica prej nesh bëjnë në restorant

Para fillimit të shekullit XXI, në restorantet evropiane, të gjitha pjatat shërbeheshin në tryezë në të njëjtën kohë, dhe ky sistem quhej service à la française...

Kuriozitete 13:53 - 25 Nentor, 2019

“A mund të kemi një shtëpi dhe pak ushqim?”/ Letra prekëse e 7 vjeçares për Babagjyshin bën xhiron e rrjetit

Një letër prekëse ka bërë xhiron e rrjetit, ku një 7 vjeçare nga Liverpooli, Angli, i ka bërë kërkesë babagjyshit për shtëpi dhe pak ushqim. Sipas...

Life Style 15:20 - 16 Nentor, 2019

Nga salmoni tek çokollata e zezë/ 6 ushqime që gjithmonë ia vlen të shpenzoni para shtesë

Ushqimi që hamë çdo ditë ndikon në shëndetin tonë . Dhe për shkak të kësaj, zgjedhjet e mira ushqyese janë një pjesë thelbësore për të pasur një mënyrë jetese të...

Showbizz 13:05 - 1 Nentor, 2019

“Nuk e di se çfarë mund të hedhin në ushqimin tim”/ Renato Mekolli i “frikësuar” nga konkurrentët e Hell’s Kitchen, ja veprimi i tij

Prej disa javësh, ka filluar të transmetohet sezoni i dytë i emisionit shumë të ndjekur nga shqiptarët “Hell’s Kitchen”,ku ndodhin shumë të papritura nga java në...