Connect with Us

All posts tagged "vende"

Kuriozitete 14:57 - 22 Janar, 2020

9 veprimet e turpshme që nuk duhet të bëni në vendet e huaja

Thënia e vjetër, “Kur jeni në Romë, bëni siç bëjnë romakët”, vazhdon të jetë e vërtetë kudoKur udhëtoni në një shtet tjetër, duhet të tregoni kujdes...

Kuriozitete 14:01 - 11 Janar, 2020

Pamje spektakolare/ 20 fotot nga vendet që nuk e dinim se ekzistojnë

Rrjetet sociale janë kthyer në një mjet shumë të mirë për të ndihmuar njerëzit të zbulojnë gjëra dhe vende për të cilat nuk kanë dëgjaur kurrë...

Kuriozitete 15:56 - 25 Dhjetor, 2019

Cilat janë vendet që nuk i festojnë Krishtlindjet?

Krishtlindja festohet nga 2.1 miliardë të krishterët në të gjithë botën, grupi më i madh fetar në planet. Periudha e Krishtëlindjes është një nga periudhat më...

Kuriozitete 17:06 - 8 Dhjetor, 2019

Pamje mahnitëse/ 15 vendet më të vizituara nga turistët

Faqja e njohur Uber ka përpiluar një listë me 15 vendet më të vizituara nga amerikanët. Meksika është ajo që kryeson listën, opor në mesin e...

Kuriozitete 18:05 - 29 Nentor, 2019

WOW- Ndryshimi drastik ndër vite i 13 vendeve më të bukura në botë

Popullsia urbane e botës sonë është rritur me shpejtësi nga 746 milion në vitin 1950 në 3.9 miliardë në 2014. Kjo tingëllon jashtëzakonisht e shpejtë! Por...

Kuriozitete 20:32 - 24 Nentor, 2019

FOTO- 11 vendet që zhgënjyen turistët

Fatkeqësisht, disa vende të njohura turistike nuk duken gjithmonë ashtu siç i shohim në fotografi të ndryshme në internet. Dhe ndonjëherë, vetë pritshmëritë tona të larta...

Kuriozitete 15:40 - 23 Nentor, 2019

Foto-Si ka ndryshuar Toka nga veprimet tona/ 10 vende që në të vërtetë janë të dukshme nga hapësira

Një nga mitet më të famshme të hapësirës është se Muri i Madh i Kinës është e vetmja arritje njerëzore që mund të shihet nga hapësira. NASA...

Life Style 16:20 - 16 Nentor, 2019

10 ushqime të përditshme që ndalohen në vende të ndryshme të botës për shkak të përbërësve të tyre

Suplementet ushqimore që janë deklaruar të rrezikshme në një vend, nuk mund të ndalohen në një vend tjetër. Dhe rezulton se ne në të vërtetë mund...

Kuriozitete 22:20 - 4 Nentor, 2019

U zhgënjyen nga pamja/ Ja 15 vendet që nuk duken aq të mahnitshme si në reklama

Kur zgjedhim një vend për të kaluar pushimet tona, ne mahnitemi kur shohim foto të mrekullueshme të plazheve dhe pamjeve në kryeqytetet që i gjejmë kur...

Kuriozitete 14:26 - 4 Nentor, 2019

Vendet më të bukura në botë/ Ku duhet të udhëtoni sipas shenjës së horoskopit

Dashi:  Aventurë në malet e Etiopisë. Demi: Një vilë në bregdet në Greqi. Binjakët: Një udhëtim i mbingarkuar në Tokio. Gaforrja: Një kabinë liqeni në malet...

Kuriozitete 11:09 - 13 Shtator, 2019

Renditja e universiteteve më të mira në botë për vitin 2020

Revista e njohur Times Higher, ka publikuar listën e universiteteve më të mira të vitit 2020. Renditja e Universiteteve më të mira në botë të vitit...

Kuriozitete 14:10 - 30 Gusht, 2019

Qetësi dhe pamje mahnitëse/ Zbuloni 10 vendet që duhet t’i vizitoni patjetër këtë vjeshtë

Sezoni i verës është në përfundim dhe ditët afër bregdetit duket se po mbarojnë. Por jo vetëm vera është periudhë e mirë për të pushuar,edhe stina...

Kuriozitete 11:56 - 13 Gusht, 2019

Këto janë 10 plazhet më të rrezikshme në botë

Plazhet janë zakonisht vendet, ku shumë njerëz pushojnë dhe argëtohen, kryesisht gjatë sezonit të verës. Por nëpër botë ekzistojnë disa plazhe, që janë hera-herës shumë të...

Kryesore Show Biz 14:10 - 21 Qershor, 2019

Nga vende të ftohta në pushime ekzotike/ Marina Vjollca zbulon destinacionin e rradhës luksoz

Marina Vjollca dhe Getoar Selimi duket se nuk lodhen nga udhëtimet e vazhdueshme nëpër botë. Nga Saint Moritz në Miami e në Kuba, dy vitet e...

Kryesore Show Biz 11:10 - 1 Qershor, 2019

166 vende të vizituara/Ky çift po bën “namin” në media me historinë e tyre

Jonathan dhe Megan Axworthy janë bërë një çift shumë i njohur në mediat e huaja. Ato kanë vizituar 166 vënde të botës bashkë me djalin e...