Connect with Us

All posts tagged "vit i ri"

Showbizz 20:00 - 31 Dhjetor, 2019

Të mungon dikush për Vitin e Ri?/ Disa ide për të mbushur “boshllëkun”

Viti i Ri është një nga periudhat ku të gjithë kalojnë kohë pranë familjes dhe argëtohen me njëri-tjetrin. Por ka dhe nga ata që nuk e...

Showbizz 16:11 - 31 Dhjetor, 2019

Mbërrin Viti i Ri 2020 në Korenë e Veriut/ Pamje spektakolare me fishekzjarre

Pak minuta më parë janë ndezur fishekzjarret dhe në Korenë e Veriut. Pamjet kanë spektakolare nga festa e ndërrimit të viteve. Me miliona njerëz pritën natën...

Kuriozitete 14:20 - 31 Dhjetor, 2019

Traditat dhe ritet e Vitit të Ri në vende të ndryshme të botës

Skoci Në Skoci, personi i parë që kalon pragun e derës së një skocezi paracakton fatin që do të ketë ai në vitin e ardhshëm. Ndaj,...

Shëndeti 11:00 - 31 Dhjetor, 2019

Mos i vendosni në tryezën tuaj për Vitin e Ri/ Këto janë ushqimet që sjellin ters

Kur vjen puna për ushqimet në tavolinën e Vitit të Ri, të gjithë supersticiozët i harrojnë gatimet që sjellin ters. Kjo nuk do të thotë se...

Life Style 13:15 - 21 Dhjetor, 2019

E kuqja dhe jeshilja klasike/ Ja si mund të dekoroni tryezën tuaj për natën e Vitit të Ri

Dekorimi i tryezës për festat e fundvitit është një nga gjërat kryesore për çdo amvisë. Detajet janë ato që bëjnë që gjithçka të mbetet në memorien...

Life Style 11:04 - 2 Shkurt, 2019

Viti i Ri hënor, këtë radhë nën shenjën e derrit

Kur ora të shënojë mesnatën, më 5 shkurt, urime për fat të mirë do të shprehen, fishekzjarret do të shpërthejnë në qiell dhe zarfe të kuqe...

Kuriozitete 16:10 - 28 Janar, 2019

Çfarë duhet shmangur gjatë Vitit të Ri Kinez për fat të mirë

Siç mund ta keni lexuar , nga 5 deri më 19 shkurti festohet Viti i Ri Kinez ose Viti i Ri Hënor. Kjo periudhë, e quajtur...

Life Style 10:10 - 27 Janar, 2019

Po vjen Viti i Ri kinez: Ja si do të festohet në Tiranë

Sheshi “Skënderbej” është pushtuar nga personazhet  karakteristike të kulturës kineze të cilat kanë surprizuar qytetarët. Në  prag të festës së viti të ri kinez, Bashkia e...

Life Style 02:05 - 1 Janar, 2019

Nuk dini çfarë qëllimesh t’i vendosni vetes për vitin e ardhshëm? Inspirohuni nga këto ide

Në vendet perëndimore dhe në Amerikë, një tjetër traditë është “New Year resolutions”. Në fund të çdo viti, rikthehemi në kohë dhe shohim qëllimet e arritura,...

Life Style 01:05 - 1 Janar, 2019

Thonjtë e Vitit të Ri: 7 modele që do kërkoni t’i bëni gjithmonë

Nga 2019-ta na ndajnë fare pak ditë, kështu që përgatitjet për ndërrimin e viteve kanë nisur. Çfarë do veshim, si do t’i bëjmë flokët, make up-in...

Life Style 00:53 - 1 Janar, 2019

Pse çdo fundvit vëmë ‘Pemën e Vitit të Ri’?

Çfarë kuptimi ka Pema e Krishtlindjeve? Çdo dimër, familjet në të gjithë botën zbukurojnë një pemë, për t’a quajtur vigjiljen e festave zyrtarisht të hapur. Ajo...

Life Style 23:05 - 31 Dhjetor, 2018

Ushqimet fatsjellëse për Vitin e Ri

Nëse doni begati dhe fat për vitin e ri, duhet ta nisni nga tavolina. Në fakt, ka ushqime që janë simbol i fatit të mirë dhe...

Life Style 21:35 - 31 Dhjetor, 2018

Po mendoni për festat? Tri sallatat që nuk duhet të mungojnë, si përgatiten

Tryeza e Vitit të Ri padyshim nuk ka kuptim pa sallatat e ndryshme që shoqërojnë gatimet tradicionale që amvisat kujdesen të përgatisin. Janë të ndryshme recetat...

Life Style 12:40 - 31 Dhjetor, 2018

“Whatsapp” vjen me një risi këtë vit të ri dhe që tani e urrejmë!

Pas atij ndryshimi të papëlqyer që Instagrami bëri para pak ditësh dhe që u tërhoq menjëherë nga kompania, duket se edhe “Whatsapp” ka bërë të njëjtën...

Life Style 11:05 - 31 Dhjetor, 2018

Nëse nuk dilni natën e Vitit të Ri, atëherë shikoni këto filma!

Ndonjëherë duhet të provoni ndjesinë e kalimit të natës së ndërrimit të viteve në shtëpi, pranë familjes, oxhakut dhe duke parë filmin tuaj të preferuar. Ashtu...